NBA: Ήττα για το Μιλγουόκι – Διασυρμός για τους Κλίπερς

Σε κακή βραδιά οι Μπακς, αφού ηττήθηκαν από τους Νικς στο Μάντισον Σκουερ Γκάρντεν. Διασυρμός για τους Κλίπερς από τους Μάβερικς με τη διαφορά ημιχρόνου να σπάει ρεκόρ πολλών ετών.

Με αρκετές εκπλήξεις ξεκίνησαν οι αναμετρήσεις του μαγικού κόσμου του NBA τα ξημερώματα της Δευτέρας με τους Καβαλίερς να κάνουν το 3 στα 3 και την Σάρλοτ να αιφνιδιάζει το Μπρούκλιν.

Αναλυτικά οι αγώνες:

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ-ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 130-110

Δεύτερη ήττα της σεζόν για το Μιλγουόκι το οποίο ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Νέα Υόρκη με 130-110.

Πολύ κακή εμφάνιση από τους Μπακς, οι οποίοι άφησαν τους Νικς να κάνουν ότι θέλουν από τα μέσα της τρίτης περιόδου, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 28 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσπάθησε αρκετά χωρίς ιδιαίτερη όμως βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Τελείωσε τη βραδιά έχοντας 25 πόντους, με 9/15 σουτ, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη και 3 κλεψίματα. Ο Κρις Μίντλετον προσέθεσε άλλους 22.

Για τους Νικς ήταν η πρώτη νίκη στη σεζόν με τον κόουτς Τιμποτέο στον πάγκο τους. Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζούλιους Ράντλ με 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ καθώς και ο Έλφριντ Πέιτον με 27 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-27, 61-45, 96-75, 130-110

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ- ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ 73-124

Με την ασύλληπτη διαφορά των 51 πόντων διέλυσαν εκτός έδρας οι Μάβερικς τους Κλίπερς νικώντας με το εξωπραγματικό 73-124, παίρνοντας μια μικρή εκδίκηση για τον αποκλεισμό τους στα πλέι οφ του καλοκαιριού.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο το Ντάλας ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης μέχρι και που προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 50 πόντους, τη μεγαλύτερη διαφορά πόντων που έχει σημειωθεί, από το 1954-55 όπου και καθιερώθηκε ο χρόνος των 24 δευτερολέπτων στην επίθεση. Κατάφεραν έτσι να σπάσουν και ένα ρεκόρ που υπήρχε από το 1991 και που κατείχαν οι Γούοριορς που είχαν προηγηθεί με 47 πόντους απέναντι στους Κινγκς.

Για τους Μάβερικς ο Ντόνσιτς είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Τζος Ρίτσαρντσον 21 πόντους και ο Τιμ Χάρνταγουει Τζούνιορ 18 πόντους.

Από την βαριά αυτή ήττα διασώθηκε μόνο ο Καουάι Λέοναρντ και αυτό γιατί λόγω του τραυματισμού του στον προηγούμενο αγώνα των Κλίπερς, από αγκωνιά του συμπαίκτη του Σέρτζ Ιμπάκα στο πρόσωπο, δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας.

Τα δωδεκάλεπτα: 13-36, 27-77, 57-104, 73-124

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ- ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ 106-104

Πρώτη νίκη της σεζόν για τους Χόρνετς και μάλιστα απέναντι στους Νετς με 106-104. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν από την αρχή το παιχνίδι και έφτασαν να προηγηθούν ακόμα και με 16 πόντους.

Πρώτος σκόρερ της Σάρλοτ ήταν ο Γκόρντον Χέιγουρντ με 28 πόντους 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ άλλους 19 πρόσθεσε ο Τέρι Ροζίερ.Για το Μπρούκλιν ο Κέβιν Ντουράντ είχε 29 πόντους και ο Κάιρι Ίρβινγκ 25 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-22, 48-50, 82-77, 106-104

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ- ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ 98-95

Με τον Μπράντον Ίνγκραμ να αναλαμβάνει δράση στην τελευταία περίοδο, οι Πέλικανς επικράτησαν των Σπερς με 98-95.

Έτσι η ομάδα της Νέας Ορλεάνης πέτυχε τη δεύτερη νίκη της για φέτος ενώ αντίθετα το Σαν Αντόνιο βίωσε την πρώτη του ήττα.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ‘ήταν ο Ίνγκραμ που πέτυχε 28 πόντους με 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και ο Ζίον Γουίλιαμς που είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-18, 47-45, 79-71, 98-95

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ-ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ 113-120

Τρίτη σερί νίκη για το Ορλάντο και δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας επί των Γουίζαρντς με 113-120.

Σε έναν αρκετά αμφίρροπο αγώνα οι Μάτζικ πήραν το προβάδισμα, με 25.1 δεύτερα να μένουν για τη λήξη, με ένα καλάθι του Νίκολα Βούκσεβιτς ο οποίος έκανε το 113-114. Οι Γουίζαρντς προσπάθησαν να απαντήσουν όμως το καθοριστικό σουτ για την ισοφάριση, ενώ το σκορ είχε γίνει 116-113 με δύο εύστοχες βολές του Φουρνιέ, το έχασε ο Μπράντλει Μπίαλ στα 8.6 δεύτερα για το τέλος.

Κορυφαίοι σκόρερ για το Ορλάντο ήταν οι Μαρκέλ Φούλτζ και Τέρενς Ρος με 26 πόντους ο καθένας ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπράντλει Μπίαλ πέτυχε 29 πόντους και είχε 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ακόμα ο Ράσελ Γουέστμπρουκ δεν αγωνίστηκε προκειμένου να ξεκουραστεί.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-29, 60-62, 94-77, 113-120

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ-ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑ 76ΕΡΣ 118-94

Αήττητοι οι Καβαλίερς για ακόμα μια φορά, τρίτη στη σειρά, αφού επιβλήθηκαν εντός έδρας των Σίξερς με 118-94.

Από την αρχή έδειξαν τις προθέσεις τους οι παίκτες του Κλίβελαντ με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 32 πόντους. Ειδικά μέσα στο ζωγραφιστό οι γηπεδούχοι είχαν 68 πόντους έναντι μόνον 38 των φιλοξενούμενων.

Για τους Καβαλίερς πρώτος σκόρερ ήταν ο Αντρέ Ντράμοντ με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ άλλους 22 πόντους είχε ο Κόλιν Σέξτον.

Για τους ηττημένους της Φιλαδέλφια όπου αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζοέλ Εμπίντ, ο οποίος είχε ενοχλήσεις στην πλάτη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τομπάιας Χάρις με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ ο Μπεν Σίμονς είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-24, 64-50, 93-72, 118-94