Ήττα για το Περιστέρι στη Γαλλία

Με κάκιστο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι ηττήθηκε από τη Στρασμπούρ στη Γαλλία.

Για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League, το Περιστέρι ηττήθηκε από τη Στρασμπούρ με 77-57 και συνεχίζει στη διοργάνωση με μια νίκη έναντι δύο ηττών.

Για τους γηπεδούχους ο Μπόχατσικ εκανε τη διαφορά με 21 πόντους και με 5/6 τρίποντα, ενώ για το Περιστέρι έκανε τη διαφορά ο Πέτεγουέϊ με 16 πόντους.

Η μεγάλη αυτή διαφορά κρίθηκε στα ριμπάουντ με τα 40 των Γάλλων έναντι 21 των Περιστεριωτών να δείχνουν ουσιαστικά και το στατιστικό που έκρινε το ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες μπήκαν με έμφαση στην άμυνα και το πρώτο καλάθι ήταν από πλευράς Περιστερίου και μπήκε από τον Τζόουνς στο 1:45, στη συνέχεια το ματς είχε εναλλαγές στο σκορ μέχρι το 3:00 που το Περιστέρι έλεγξε το σκορ και πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 13-17.

Αμέσως στο δεύτερο δεκάλεπτο η Στρασμπούρ μέσα σε ένα λεπτό ισοφάρισε το παιχνίδι πράγμα που ανάγκασε τον Αργύρη Πεδουλάκη σε Τάιμ – άουτ. Μετά το Περιστέρι ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα +4(17-21), αλλά ένα σερί 5-0 της Στρασμπούρ έβαλε στο +1 (22-21) μετά το τέταρτο λεπτό. Τα υπόλοιπα λεπτά ενίσχυσαν την αγωνία και με συνεχή προσπεράσματα και εν τέλει η γαλλική ομάδα με τρίποντο του Μπόχατσικ μπήκε στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ με 36-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετική περίοδο, στο οποίο δέχτηκαν μόλις δέκα πόντους και σκόραραν 20. Στην αρχή, με σερί 9-2 προηγήθηκαν με +7(43-36) στο 6:36. Η Στρασμπούρ με δύο τρίποντα του Μπόχατσικ στο 4:09 έφτασε στο +13(51-38). Στα εναπομείναντα λεπτά τα ανεπάλληλα λάθη από τις δύο ομάδες δεν προσέφεραν ιδιαίτερες συγκινήσεις και το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν 56-44.

Η Στρασμπούρ είχε ηνία του ματς και το έδινε και στην τέταρτη περίοδο, καθώς το Περιστέρι δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να αποφύγει την ήττα. Η σκληρή άμυνα των Γάλλων σε συνδυασμό με την αστοχία της ομάδας των δυτικών προαστίων έφτασαν την διαφορά στο +20 (68-48) έξι λεπτά πριν το τέλος του ματς. Παρόλο που το Περιστέρι δεν το παράτησε δεν απέφυγε την ήττα με 77-57.

Αμυντικά: 17 – 2

Στρασμπούρ: Τζέφερσον 8, Καβαλιέρε 8, Λανσντόουμ 12, Ιζούντου, Μπόχατσικ 21 5/6 τρ, Μάιλ, Γουάινράιτ 10, Μόριν 9, Κόλσον 9, Μπεφόρτ, Μπόχατσικ, Τσικαμπούντ, Φις

Περιστέρι: Κρόκερ 7, Σκορδίλης, Αθηναίου, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 2, Μακλίν 4, Τζόουνς 6, Γκρέι 13, Μπουρούσης 3, Χάροου 2, Πέτεγουεϊ 16, Σαλούστρος 4