Ήττα με “κάτω τα χέρια” για την Εθνική Ελπίδων

Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε εντός έδρας από την αντίστοιχη της Κροατίας, ελαχιστοποιώντας τις ελπίδες της, για πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Γιάννη Γκούμα δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 από την Κροατία για την 8η αγωνιστική. Η Εθνική παραμένει στην 4η θέση του ομίλου, έχοντας 13 βαθμούς (4 νίκες, 1 ισοπαλία, 3 ήττες). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έψαχνε μόνο την νίκη απέναντι στην Κροατία, ώστε να ελπίζει στην πρόκριση στην τελική φάση του Euro Κ21.

Στο αγωνιστικό μέρος η «γαλανόλευκη» μπήκε μουδιασμένα, με τους Κροάτες να παίρνουν πρωτοβουλίες και να προσπαθούν να απειλήσουν. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, έφτασαν στο τέρμα στο 27ο λεπτό με σκόρερ τον Μάγερ (0-1).

Οι Κροάτες βρέθηκαν κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα στο 43′, όταν ο Μούσα βρέθηκε τετ α τετ με τον Τζολάκη, τον πέρασε αλλά το γύρισμα του δεν ήταν καλό και ο Αποστολάκης έδιωξε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47′ οι Έλληνες διεθνείς ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Σόσα ο οποίος ήταν πεσμένος. Ωστόσο φάνηκε η μπάλα να χτυπά το χέρι στήριξης του Κροάτης μπακ. Στο 50′ ο Μούσα βρέθηκε στην περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ, αλλά το εξουδετέρωσε χωρίς πρόβλημα ο Τζολάκης.

Οι παίκτες του Γιάννη Γκούμα κατάφεραν να απειλήσουν με σουτ του Μπουζούκη στο 55′. Στο 64′ ο Τζολάκης κατάφερε και διατήρησε το σκορ στο 0-1, σταματώντας τόσο την προσπάθεια του Ιβανούσετς όσο και του Μόρο. Στο 66′ οι Κροάτες βρέθηκαν για ακόμη μια φορά μια ανάσα από το δεύτερο τέρμα, αλλά ο Μούσα αστόχησε σε τετ α τετ.

Στην συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να απειλήσει και να φτάσει στην ισοφάριση, με το 0-1 να παραμένει έως το τέλος.

Ελλάδα (Γιάννης Γκούμας): Τζολάκης, Αποστολάκης (78′ Ουές), Διαμαντής, Νικολάου (73′ Εμμανουηλίδης), Κατράνης, Ρέτσος, Θ. Τσιγγάρας (46′ Μάριος Βρουσάι), Παπανικολάου, Μπουζούκης (78′ Ξενιτίδης), Α. Τσιγγάρας (88′ Μπαλαγιάννης), Δουβίκας.

Κροατία: Σέμπερ, Σούταλο, Σόσα, Έρλιτς, Νέγιασμιτς, Ιβανούσετς (91′ Σβέρκο), Μόρο, Μάγερ (66′ Μπίστροβιτς), Γκβάρντιολ, Μούσα (78′ Κουλένοβιτς), Σπίκιτς (67′ Βίζινγκερ).