Ήττα ΣΟΚ για την Παρί ΣΖ από τη Λανς

Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Ligue 1, η νεοφώτιστη Λανς έκανε την έκπληξη, νικώντας με 1-0 την Παρί Σεν Ζερμέν.

Στη σκιά των επτά βασικών απουσιών (Νάβας θετικός στον ιό, Ρίκο εκτός αποστολής, Μαρκίνιος, Παρέδες και των επιθετικών Νεϊμάρ, Eμπαπέ, Ντι Μαρία και Ικάρντι, η Παρί ΣΖ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Λανς, για την δεύτερη αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Αντίθετα οι νεοφώτιστοι παρά την ήττα από τη Νις στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 2-1, αυτή τη φορά έβγαλε χαρακτήρα και «έριξε» στα σχοινιά από νωρίς την αρμάδα του Τούνχελ.

Το παιχνίδι διεξήχθη παρουσία πέντε χιλιάδων θεατών βάσει του πρωτοκόλλου της γαλλικής ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας!

Με το ξεκίνημα του αγώνα, η Παρί πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων με την κατοχή να είναι ξεκάθαρα υπέρ της στα πρώτα λεπτά. Τόσο η Λανς όσο και η φιλοξενούμενη ομάδα, παραχώρησαν αρκετά φάουλ με αποτέλεσμα το ματς να είναι  αρκετά σκληρό.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν για την γηπεδούχο στο 17ο λεπτό. Ο Ιγκνασούς Γκαναγκό, πάτησε στην περιοχή, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από μέση απόσταση, αλλά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, καθώς η προσπάθειά του κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μπούλκα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο αυξανόταν και η κατοχή υπέρ των φιλοξενούμενων. Μάλιστα μόλις στο 12ο λεπτό έφτασε στο εξωπραγματικό 39 έναντι 61%. Στο 38ο λεπτό, ο Πάμπλο Σαράμπια αντίκρισε απολύτως δίκαια την πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς για αντιαθλητικό παίξιμο. Ενώ στο 44ο λεπτό στο μπλοκάκι του ρέφερι προστέθηκε ο μέσος της Λανς Σεκ Ντουκουρέ.

Όμως οι «Παριζιάνοι» ήταν πολύ φλύαροι, δεν υπήρξε άλλη ξεκάθαρη ευκαιρία και ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Η κατοχή έκλεισε με 22-78% υπέρ της Παρί.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό ο Κουρζαουά επιχείρησε  να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα Λεκά με ένα καλό σουτ, αλλά δεν σημάδεψε σωστά και η μπάλα έφυγε πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 57ο λεπτό ο Γκαναγκό, άνοιξε το σκορ για την Λανς μετά από τεράστιο λάθος του τερματοφύλακα. Η μπάλα έμεινε διεκδικήσιμη εντός της περιοχής, ο Μπούλκα υπολόγισε λάθος και ο επιθετικός άρπαξε του μπάλα, για να γράψει το 1-0.

Ακόμα μία σημαντική ευκαιρία για την γηπεδούχο στο 63ο λεπτό. Αυτή τη φορά, ο Σιμόν Μπάνζα έπιασε μία κεφαλιά εντός της περιοχής, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο κέντρο της εστίας, εκεί όπου στεκόταν ο Μπούλκα, ο οποίος απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στο 86ο λεπτό το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά γιατί οι παίκτες της Λανς, υπέπεσαν σε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Ο διαιτητής όμως έδωσε αμέσως συνέχεια, αφού πρώτα προέβη στις απαραίτητες συστάσεις.

Στα υπόλοιπα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι και η Λανς πανηγύρισε μία τεράστια νίκη με σκορ 1-0 απέναντι στο φαβορί και για το φετινό πρωτάθλημα.

Λανς (3-4-1-2): Λεκά, Γκραντίτ, Μπέιντ, Μεντίνα, Μισελέν, Ντουκουρέ (Μαουρίσιο 83′), Πέρες, Σύλλα (Μπούρα 84′), Γκαναγκό (Ζαν 71′), Κακούτα (Καχουζάκ 71′), Μπάνζα (Σοτόκα 65′).

Παρί ΣΖ (4-3-3): Μπούλκα, Κουρζαουά, Κεχρέρ, Κιμπεμπέ (Ντιαλό 74′), Μπερνάτ (Μπάκερ 84′), Ερέρα, Γκεγιέ, Βεράτι, Σαράμπια, Μουίνγκα (Χεσέ 74′), Ρουίθ (Νταγκμπά 68′).