Η άμυνα του έδωσε τη πρόκριση

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε τη νίκη επικρατώντας δύσκολα του αξιόμαχου Προμηθέα με 68-76 στη Πάτρα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Κακό πρώτο μέρος για το «τριφύλλι», δέχθηκε όμως μόλις 28 πόντους στο δεύτερο λόγω της καλής αμυντικής του λειτουργίας. Κορυφαίοι για τους «πράσινους» οι Νικ Καλάθης και ΝτεΣόν Τόμας με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Προμηθέα ο Τέρελ Παρκς, ο οποίος έφτασε στο double-double έχοντας 14 πόντους και 11 ριμπάουντ με τον Μιχαήλ  Τσαϊρέλη να τον ακολουθεί με 11 πόντους.

Αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να  βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός πήρε είχε το προβάδισμα και έφτασε στο +6 (4-10) με τον Προμηθέα να απαντά και να φέρνει το ματς στα ίσα για το 12-12. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στη διαφορά και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 24-25 με το «τριφύλλι» να έχει βραχεία κεφαλή και τον Νικ Καλάθη να μετρά ήδη 11 πόντους στο ματς.

Η πίεση του Προμηθέα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε ως αποτέλεσμα να πάρει τα ηνία του αγώνα για το 32-31 μετά την κακή αμυντική λειτουργία των «πρασίνων». Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ωστόσο βελτίωσαν την εικόνα τους στο παρκέ και με καλή άμυνα αλλά και επίθεση, πραγματοποίησαν ένα σερί 10-0 διαμορφώνοντας το σκορ σε 32-41 με κύριο πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά (5π.) Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν τη διαφορά στο 39-43 ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι άλλο και έτσι το ημίχρονο έληξε στο 39-46 για τους «πράσινους».

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και να διατηρεί σταθερά το προβάδισμά του. Η είσοδος των Νικ Καλάθη (13π.) και Κιθ Λάνγκφορντ (8π.) έδωσαν ενέργεια και λύσεις στην επίθεση για το «τριφύλλι» και έτσι οι «πράσινοι» έφτασαν γρήγορα στο +15 (43-58) για πρώτη φορά στο ματς. Ο Προμηθέας παρουσιάστηκε καλύτερος και εκμεταλλευόμενος τη χαλαρότητα του «τριφυλλιού» και μείωσε στο 50-61 το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Το μομέντουμ των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να έχει φέρει τη διαφορά στο 55-61 με πρωταγωνιστή τον Τέρελ Παρκς, ο οποίος είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ στο ματς. Οι «πράσινοι» ωστόσο αντέδρασαν και έφτασαν στο +10 (55-65) ελέγχοντας το παιχνίδι. Ο Παρκς συνέχιζε να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα του «τριφυλλιού», με τον Αμερικανό να κρατά τον Προμηθέα στο παιχνίδι (61-68), έχοντας σημειώσει 14 πόντους και 9 ριμπάουντ στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ωστόσο διατήρησαν τη ψυχραιμία τους έως το τέλος του ματς και πήραν τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, επικρατώντας με 68-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 39-46, 50-61, 68-76.