Η Αρμάνι Μιλάνο κατέκτησε το 2ο «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος»

Στον τελικό του 2ου «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος», η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ, με σκορ 78-69 και κατέκτησε την πρώτη θέση και το τρόπαιο του τουρνουά.

Ο αγώνας τελείωσε όπως ξεκίνησε, με την Αρμάνι Μιλάνο δηλαδή να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, παρόλη την καλή εικόνα που έδειξε η Μακάμπι σε ενδιάμεσο του ματς. Οι «Ιταλοί» με την πολύ καλή τους άμυνα κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα του ημιχρόνου και να κατακτήσουν το 2ο «Τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος».

Πολύ θετική ήταν η απόδοση του Βλάντιμιρ Μίτσοφ καθώς με τους 18 πόντους του βοήθησε στη νίκη της ομάδας του. Ακόμα πολύ καλός ήταν και ο Σέρχιο Ροντρίγκες έχοντας 15 πόντους. Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο Σκότι Ουίλμπεκιν πέτυχε 17 πόντους, ενώ ο Ουόλτερς είχε 11 πόντους.

Την απονομή των μεταλλίων και του τροπαίου έκανε ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Γιαννακόπουλος.

Η Αρμάνι Μιλάνο παρόλο που βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα με 0-5, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ σε 17-9 (7’). Με τους «Ιταλούς» να είναι θετικοί στο επιθετικό κομμάτι, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 22-15.

Οι «Μιλανέζοι» συνέχισαν από εκεί που είχανε μείνει με το σκορ να βρίσκεται στο 29-19 (13’). Η Μακάμπι «έσφιξε» την άμυνα της και μείωσε σε 29-25 (16’). Οι «ισραηλινοί» κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου, 38-39.

Η Μακάμπι συνέχισε την καλή άμυνα και την ευστοχία της στην επίθεση, διευρύνοντας το σκορ σε 42-51 (24’). Η Αρμάνι κατάφερε να μειώσει σε 51-56 με τρίποντο από τον Σέρχιο Ροντρίγκες (26’). Με τη λήξη της τρίτης περιόδου η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να κάνει το σκορ 57-59.

Η Αρμάνι ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο και με ανατροπή του σκορ, 60-59 (31’). Με ένα επιθετικό «ξέσπασμα» της Αρμάνι Μιλάνο και με τρίποντο από τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ, το σκορ έφτασε στο 73-65 (36’). Η Μακάμπι δύο λεπτά πριν τη λήξη μείωσε σε 73-69 (38’). Ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ με τρίποντο «τελείωσε» τον αγώνα και μετέτρεψε το τελικό σκορ σε 78-69.

Παίκτης – κλειδί του αγώνα ήταν ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους και στο τέλος έβαλε καθοριστικά καλάθια, ώστε να μην δώσει περιθώρια στην Μακάμπι Τελ Αβίβ για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-39, 57-59, 78-69.

Αρμάνι: Ντέλα Βάλε 10, Μακ 10, Μίτσοφ 18, Μπιλίγκα 2, Μορασκίνι 3, Ρολ 2, Σέρχιο 15, Ταρζέφσκι 3, Τσιντσιαρίνι, Μπερνς, Ουάιτ 4, Μπρουκς 11.

Μακάμπι: Μπράιαντ 7, Ουίλμπεκιν 17, Χάντερ 7, Κοέν, Κάσπι, Αβντίγια 3, Ντόρσει 7, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ουόλτερς 11, Κοέν 5, Μπλακ 7, Ζούσμαν 3.