Η Άρσεναλ κατάφερε και χάρισε βαθμό στη Γκιμαράες

Η Άρσεναλ ήταν κατώτερη των περιστάσεων σε άλλο ένα φετινό παιχνίδι και χάρισε βαθμό στην καλά στημένη Γκιμαράες με το τελικό σκορ στο 1-1. Ακόμα ένα κακό παιχνίδι από τους φιλοξενούμενους, αυτή τη φορά στο Αφόνσο Ενρίκες.

Οι Πορτογάλοι πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο Europa League, ενώ η Άρσεναλ έφτασε τους 10 βαθμούς μετά το πέρας τεσσάρων αγωνιστικών στον έκτο όμιλο του Europa League.

Το πρώτο μέρος μεταξύ των δύο ομάδων ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι έχοντας τρεις καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν, με σημαντικότερη το δοκάρι του Πέπε στο 8′ μετά από μακρινό σουτ. Οι “Κανονιέρηδες” κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς μετά το πρώτο 20λεπτο, χωρίς πάντως να απειλήσουν την εστία του Ζεσούς.

Το πολυπόθητο γκολ για τους Άγγλους ήρθε στο 81′. Ο Πεπέ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μουστάφι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1). Η ισοφάριση ήρθε όμως με το ψαλιδάκι του Ντουάρτε μετά από κεφαλιά-πάσα του Ροσίνα στο 90+1′ (1-1).

Κίτρινες: Μουστάφι (18′), Ράφα (33′), Χόλντινγκ (66′)

Γκιμαράες (Βιέιρα): Ζεσούς, Ράφα, Ταψόμπα, Βενάνσιο, Γκαρσία, Εβαντζελίστα (82′ Μπονατίνι), Αγκού, Πέπε (61′ Πόχα), Ντάβιντσον (68′ Ροσίνα), Ντουάρτε, Έντουαρντς

Άρσεναλ (Έμερυ): Μαρτίνεζ, Χόλντινγκ, Παπασταθόπουλος, Μουστάφι, Τίρνεϊ, Γουίλοκ (78′ Τορέιρα), Θεμπάγιος (54′ Γκεντουζί), Μάιτλαντ-Νάιλς, Σάκα (65′ Λακαζέτ), Πεπέ, Μαρτινέλι