Η Αταλάντα “σκόρπισε στους 5 ανέμους” τη Μίλαν!

Στο Μπέργκαμο η Αταλάντα αντιμετώπισε την Μίλαν την οποία και διέλυσε με 5-0, για την 17η αγωνιστική της Σέριε Α.

Η Αταλάντα προέρχονταν από την ήττα με 2-1 κόντρα στην Μπολόνια. Η Μίλαν ερχόταν από την “λευκή” ισοπαλία στην έδρα της, απέναντι στην Σασουόλο.

Η γηπεδούχος ομάδα βρίσκεται πλέον στην 5η θέση, περνώντας την Κάλιαρι, έχοντας 31 βαθμούς. Η Μίλαν από την άλλη μεριά, βρίσκεται στην μέση της βαθμολογίας, έχοντας 21 βαθμούς

Σε κακή κατάσταση η Μίλαν. Η Αταλάντα είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος. Η πίεση των γηπεδούχων, στην άμυνα και χώρο του κέντρου, ήταν αποτελεσματική, ανακτώντας εύκολα πολλές χαμένες μπάλες.

Η Αταλάντα βρήκε από την αρχή καλό πάτημα στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Ο Ίλισιτς “σέρβιρε” στον Γκόμεζ, εκείνος έκανε μια ωραία ενέργεια από το αριστερό άκρο, πέρασε τον Κόντι μπήκε στην περιοχή και με ένα δυνατό σουτ, νίκησε τον Ντοναρούμα και έκανε το 1-0.

Στο 15′ ο Πάσαλιτς βρήκε κενό χώρο έξω από την περιοχή, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ με το δεξί, η μπάλα “έγλυψε” την πάνω μεριά του οριζόντιου δοκαριού.

Στο 35′ η Μίλαν είχε μια ευκαιρία με τον Τσαλχάνογλου να δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 40′ ο Ντοναρούμα πραγματοποιήσε μια εξαιρετική επέμβαση, μετά από σουτ του Ίλισιτς με το αριστερό, στο όριο της περιοχής.

Στο 52′ η Αταλάντα έχασε μια καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Μαλινόφσκι. Ο Ουκρανός πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο. Έκανε μια κούρσα, πέρασε δύο αμυντικούς, φτάνοντας έξω από την περιοχή όπου και σούταρε. Με την μπάλα, ωστόσο, να καταλήγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα.

Στο 61′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0. Ο Γκόσενς έστειλε πολύ ωραία την μπάλα στον Πάσαλιτς, στο αριστερό άκρο. Εκείνος έκανε τις προσποιήσεις, έφερε την μπάλα στο δεξί και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Γκολ που δεν πανηγύρισε ο Κροάτης, καθώς έχει περάσει από την ομάδα της Μίλαν.

Μέσα σε δύο λεπτά η Αταλάντα “κλείδωσε” για τα καλά το τρίποντο. Πάσαλιτς και Ίλισιτς βγήκανε στην κόντρα. Ο πρώτος έστρωσε την μπάλα στον Ίλισιτς που μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ντοναρούμα για τρίτη φορά, γράφοντας το 3-0.

Η ομάδα από το Μπέργκαμο έκανε πάρτι κόντρα στην τραγική αμυντική λειτουργία της Μίλαν. Στο 72′ ο Ίλισιτς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το 4-0 για την Αταλάντα. Ο Γκόμεζ, έπαιξε με πάσα, ένα μακρινό φάουλ. Ο Ίλισιτς υποδέχθηκε την μπάλα, την άνοιξε στο αριστερό και επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή. Η μπάλα κατέληξε στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Ντοναρούμα, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο τέρμα.

Ο Μουριέλ έκανε το 5-0 στο 84ο λεπτό. Μετά από μια μεγάλη μπαλιά και σε συνδιασμό με την αργή αντίδραση του Μουσάτσιο και την κακή έξοδο του Ντοναρούμα εκτός περιοχής. Ο Μουριέλ τσίμπησε την μπάλα και σκόραρε σε κενή εστία, βάζοντας το κερασάκι στη τούρτα, σε μία μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Κίτρινες: Καστάνιε, Ντε Ρον/Μουσάτσιο, Σούσο, Ρομανιόλι, Κεσιέ

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο, Ντζιμσίτι, Γκόσενς (89′ Χάτεμπουρ), Μαλινόφσκι, Ντε Ρον, Καστάνιε, Ίλισιτς (80′ Μουριέλ), Πάσαλιτς, Αλεχάντρο Γκόμεζ (88′ Ρέμο Φρόιλερ).

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Κόντι, Μουσάτσιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκεζ (46′ Καλάμπρια), Μποναβεντούρα (61′ Πιάτεκ), Μπενασέρ, Κεσιέ, Τσαλχάνογλου, Σούσο (84′ Καστιγέχο), Ράφαελ Λεάο.