Η Μπέτις “σκότωσε” τη Βιγιαρεάλ, σημαντική νίκη για Θέλτα

Για την 31η αγωνιστική της La Liga, σημαντικό τρίποντο για τη σωτηρία πήρε η Θέλτα, αντίθετα η Βιγιαρεάλ έχασε και βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη, με την  Μπέτις να πλησίαζει τις ευρωπαϊκές θέσεις. Ισόπαλες αναδείχθηκα Λεβάντε και Ουέσκα.

Η Μπέτις νίκησε με 2-1 την Βιγιαρεάλ στο Βιλαμαρίν, γλυκοκοιτάζει την Ευρώπη και άφησε τα «κίτρινα υποβρύχια» στην τρίτη θέση από το τέλος. Ο Λο Σέλσο άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό για την ομάδα της Ανδαλουσίας και δύο λετπά αργότερα απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με τον Φουνες Μόρι, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 63ο λεπτό η Μπέτις με το δεύτερο τέρμα προσωπικό τέρμα του Λο Σέλσο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-1).

Σημαντική νίκη για την Θέλτα που έκανε σημαντικό βήμα σωτηρίας, νικώντας με 3-1 την Σοσιεδάδ και απομακρύνθηκε προσωρινά από την ζώνη του υποβιβασμού. Πρωταγωνιστής της ομάδας του Βίγκο ήταν ο Άσπας που πέτυχε τα δύο τέρματα (51΄ πέν., 70΄), ενώ το τρίτο τέρμα πετυχε ο Γκόμες (90΄). Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 32΄ με πέναλτι του Χοσέ, ο οποίος στο 58΄ αποβλήθηκε από τον αγώνα.

Στον άλλο αγώνα, η Λεβάντε παραχώρησε ισοπαλία 2-2 με την ουραγό Ουέσκα εντός έδρας. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι (19΄) Μάρτι και (65΄) Μοράλες με πέναλντι, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρα οι (63΄) Γκαγέγο και (69΄) Αβίλα.