Η Μπρεστ διέσυρε την Τουλούζ, νικήτριες Μονπελιέ και Μετς

Άνετα επικράτησε η Μπρεστ της ουραγού Τουλούζ, ενώ Νιμ, Μονπελιέ και Μετς αναδείχθηκαν νικήτριες στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η Μπρεστ διέσυρε την Τουλούζ με 2-5 στην εκτός έδρας αναμέτρηση. Ο Κορτ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7’ λεπτό για την Μπρεστ, ωστόσο ο Ντιακιτε με δύο τέρματα (16′, 21′) έκανε την ανατροπή για την Τουλούζ, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι με δύο γρήγορα γκολ του Χαρμπονιέ (72′, 77) πέτυχαν την ολική ανατροπή και ατο 79′ έκανε το 2-4 ο Μποκ και το τελικό 2-5 ο Καρντονα.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Μονπελιέ, χάρη στο γκολ του Ντιμπασι έκανε την ανατροπή κόντρα στην Αμιάν και επικράτησε 2-1. Λαμπορντ και Ντελόρντ ήταν οι δύο σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν τους 30 βαθμούς.

Η κατώτερη στην βαθμολογία Μετς επικράτησε με 1-0 του Στρασβούργου, ενώ η Ρεν ηττήθηκε από τη Νιμ με 2-0. Παρά τους τρεις βαθμούς η Νιμ δεν κατάφερε να ξεφύγει από την προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Ανζέ και Νις, χάρη στα γκολ των Τιουμπ και το εύστοχο πέναλτι του Σιπιέ για την Νις, έχοντας πλέον βαθμολογική διαφορά ένα βαθμό.