Η Χετάφε “καθάρισε” τη Βαλένθια, νίκη και για Λεβάντε

Η Χετάφε επικράτησε εμφατικά της Βαλένθια με 3-0, ενώ νωρίτερα η Λεβάντε πήρε τη νίκη επί της Λεγκανές με 2-0 για την 23η αγωνιστική της LaLiga.

Χετάφε – Βαλένθια 3-0

Η Χετάφε επικράτησε της Βαλένθια με 3-0 στο Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ.

Οι “Αζουλόνιες” πήραν μια επιβλητική νίκη κόντρα στη Βαλένθια και σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 42 βαθμούς, ενώ οι “νυχτερίδες” βρέθηκαν στην 5η θέση με 37 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 58′, με τον Μολίνα να βρίσκεται στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή και να πλασάρει εύστοχα από κοντινή απόσταση. Εννιά λεπτά μετά, στο 67′, ο Μολίνα ξανά χτύπησε με ένα εξαιρετικό σουτ εντός περιοχής κάνοντας το 2-0.

Στο 87′ ο Μάτα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με ένα τελείωμα ακριβείας.

Κόκκινες: Φλορένζι

Κίτρινες: Νιόμ, Σουάρεζ – Τόρρες, Γκάμπριελ

Χετάφε: Σόρια, Ντακονάμ, Μάτα, Νιόμ (61′ Κένεντι), Κουκού, Ετζιτά, Μιραμόντες, Αραμπάρι, Μολίνα (80′ Άνχελ), Μαξίμοβιτς (89′ Τίμορ), Σουάρεζ

Βαλένθια: Ντομενέκ, Γκάμπριελ, Κοντογκμπιά, Σολέρ (70′ Κανγκίν), Παρέχο, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Ροντρίγκο (60′ Γκέντες), Τόρες, Γκόμεζ (89′ Σομπρίνο), Φλορένζι

Λεβάντε – Λεγκανές 2-0

Η Λεβάντε επικράτησε της Λεγκανές με 2-0 στο Θιουτάτ ντε Βαλένθια.

Οι “Γκρανότες” επέστρεψαν στις νίκες μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες και “βύθισαν” τη Λεγκανές στην 18η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, ενώ εκείνοι βρέθηκαν στην 11η θέση με 29 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 20′ με το ωραίο πλασέ του Ροκίνα και οκτώ λεπτά αργότερα, στο 28′ ο Ρόγιερ με ένα εκλπηκτικό γυριστό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Βούκσεβιτς, Μαγιοράλ – Ομερούο, Μπουστίνζα, Ροντρίγκεζ

Λεβάντε: Αμπαρισκέτα, Τόνο, Ρότζερ (79′ Μοράλες), Μπάρντι, Βέτζο, Ποστίγκο,, Ροκίνα (87′ Ντουάρτε), Βούκσεβιτς, Μιραμόν, Μαγιοράλ (90+2′ Πορτέρο), Καμπάνια

Λεγκανές: Σοριάνο, Μπουστίνζα, Ομερούο (75′ Σιόβας), Σίλβα, Μέσα, Μπρέιθγουειτ, Ρέτσιο, Γκερέρο (59′ Ασαλέ), Ροζάλες (46′ Γκαρσία), Ροντρίγκεζ, Όσκαρ