Η Γαλλία πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Euro των Νεανίδων

Η Γαλλία είναι η Πρωταθλήτρια Ευρώπης U19 για το 2019.

Η ομάδα του Ζιλ Εουκέμ επιβλήθηκε με 2-1 της Γερμανίας στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξήχθη στο Πέισλι της Σκωτίας και κατέκτησε τον 5ο τίτλο της ιστορίας της.

Η Ανιομί άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό για τις Γερμανίδες.

Ωστόσο η Γαλλία ισοφάρισε στο 13’ με την Μπαλτιμόρ. Στο 73ο λεπτό, με τέρμα της Λακράρ έκαναν το 2-1 πετυχαίνοντας τη νίκη που τους έδωσε το τρόπαιο.

Γαλλία (Ζιλ Εουκέμ): Λενόρ, Μαρτίνες, Σεντ-Ζορζ, Λακράρ, Πολίτο (63’ Λε Μουέλ), Μαλάρ, Μπαλτιμόρ, Ρεβεγί, Φιλίπ, Ντουφούρ, Φελέρ (63’ Μπεσό)

Γερμανία (Μάρεν Μέινερτ): Βίλεμπραντ, Κάουτ (78’ Έχλινγκ), Κλέινχερνε, Κέσλερ, Κέστερ, Ανιόμι, Μίλερ, Κμιελίνσκι, Ντονχάουσερ, Έμπερτ, Μέγερ (75’ Μαρτίνες)

Η Γαλλίδα Μελβίν Μαλάρ αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ του τουρνουά με 4 τέρματα.

Για τη Γαλλία είναι η πρώτη φορά που στον τελικό κερδίζει τη Γερμανία.