Η Γκενκ στο δρόμο του Ολυμπιακού, καταιγιστική η Κοπεγχάγη

Νίκες για Κοπεγχάγη και Γαλατασαράι, ισόπαλο το αποτέλεσμα της Γκένκ με την Σερβέτ.

Για τον Γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, η Γκένκ έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με την Σερβέτ οι Βέλγοι προκρίθηκαν και θα βρουν τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση. Η Μακάμπι Χάιφα νίκησε την Σέριφ με4-1. Η Αστάνα ηττήθηκαν από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 0-2. Η Κοπεγχάγη φιλοδώρησαν με έξι γκολ την  Μπρέινταμπλικ. Η Γαλατασαράι δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε .

Η Σερβέτ  άντεξε στην έδρα της Γκενκ, αλλά οι Βέλγοι προκρίθηκαν,, καθώς επικράτησε με 4-1 στα πέναλτι (2-2 κανονικός αγώνας και παράταση). Εξέλιξη που έφερε, ως αντίπαλο του Ολυμπιακού στον γ’ προκριματικό του Europa League τους δευτεραθλητές Βελγίου στα ματς που θα διεξαχθούν στις 10 και 17 Αυγούστου.

Η Γκενκ προηγήθηκε με το πέναλτι του Τρεζόρ, όμως η ελβετική ομάδα ισοφάρισε άμεσα με τον Κονιά στο 36′.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με το τέρμα του Αροκοντάρε στο 51′, όμως η Σερβέτ αποδείχθηκε πολύ «σκληρό καρύδι» κι έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 63′ με τον Μπεντιά. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και στην ημίωρη παράταση κι όλα κρίθηκαν στα πέναλτι . Οι Ελβετοί είχαν ψυχραιμία και οι Τουατί, Γκιγιεμενό, Σέβεριν και Ροντελίν ευστόχησαν για τη Σερβέτ, την ώρα που οι Χορσόφσκι και Αροκόνταρε αστόχησαν στις δικές τους εκτελέσεις, «καταδικάζοντας» τη βελγική ομάδα στον αποκλεισμό.

Η Μακάμπι Χάιφα πέρασε η Σερίφ Τιρασπόλ επικρατώντας με 4-1 στην παράταση (2-1 κανονικός αγώνας). Το γκολ του Τζαμπέρ στο 85′ έστειλε τον αγώνα στο έξτρα 30λεπτο (είχε προηγηθεί η Σερίφ με τον Ταλάλ στο 20′ και ισοφάρισε ο Τσερί στο 33′), όπου άλλα δύο τέρματα από τους Νταβίντ (105’+2′) και Σουράνοφ (107′) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Ισραηλινών.

Η Κλάκσβικ από τα Νησιά Φαρόε  έκανε την έκπληξη  και απέκλεισε την πρωταθλήτρια Σουηδίας Χάκεν, επικρατώντας με 4-3 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 2-2, παράταση 3-3).

Οι νησιώτες προηγήθηκαν με τον Φρέντικσμπεργκ στο 17′ ,η Χάκεν «γύρισε» το σκορ με τα γκολ των Σάνα (24′) και Λαγιούνι (48′), η Κλάκσβικ έστειλε το ματς στην παράταση χάρις στο δεύτερο γκολ του Φρέντικσμπεργκ.

Στο 106′ ο Σαντίκ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Χάκεν, όμως η Κλάκσβικ δεν είχε πει την τελευταία… λέξη της κι οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι μετά το γκολ του Γκούσιας στο 109′. Στη «ρώσικη ρουλέτα» αστόχησαν οι Ρίγκααρντ και Σάντμπεργκ για τους γηπεδούχους, με τον Φορέν να «σφραγίζει» στο τελευταίο χτύπημά του τη σούπερ έκπληξη.

Η Γαλατασαράι δυσκολεύτηκε με την  Ζάλγκιρις αλλά επικράτησε 1-0 οι Τούρκοι έφτασαν στην νικη χάρις το γκολ του Μέρτενς στο 31’.

Η  Κοπεγχάγη διέλυσε με 6-3 την Μπρέινταμπλικ,οι Ισλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 9’ με τον   Σβάνθορσον. Η χαρά τους, όμως, κράτησε για λίγο καθως οι Δανοί έκανε την ανατροπή ωστόσο πριν τελειώσει το ημίχρονο πέρασαν  μπροστά στο σκορ με 4-1 με ένα ξέσπασμα από το 33’ ως το 45’+1’, με τους Γκονσάλβες, Αχούρι, Λάρσον και Όσκαρσον να βρίσκουν δίχτυα.

Ο Όσκαρσον βρήκε ξανά δίχτυα στο 47’ για το 5-1, με την Μπρέινταμπλικ να μειώνει στο σκορ τέσσερα λεπτά μετά με τον Στέιντορσον. Ο Όσκαρσον στο 56’ έγραψε το 6-2, πετυχαίνοντας παράλληλα χατ-τρικ, με τον Γκουνλάουγκσον στο 75΄να μειώνει και να διαμορφώνει το τελικό 6-3. Η Κοπεγχάγη θα συναντήσει την Σπάρτα Πράγας στον 3ο προκριματικό.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ πήρε την νίκη με 0-2 την Αστάνα.Το αυτογκολ του Μαρότσιν έβαλε μπροστά στο σκορ τους Κροάτες. Το τελικό σκορ το σημείωσε ο Μάριν στο 89’.