Η Γκλάντμπαχ πέρασε με… τεσσάρα από το Ντίσελντορφ

Εύκολο έργο είχε η Γκλάντμπαχ που επικράτησε με 4-1 της Φορτούνα Ντίσελντορφ, στην εκτός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Η Γκλάντμπαχ έφτασε τους 42 βαθμούς ισοβαθμώντας με τη Ντόρτμουντ στην τρίτη θέση, σε αντίθεση με τη Φορτούνα που δεν κατάφερε να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη και τους 17 βαθμούς.

Τα “Πουλάρια” πέρασαν εμφατικά από το Ντίσελντορφ στο 50ο ντέρμπι του Ρήνου, γεγονός που τους διατηρεί σε θέσεις Champions League αλλά και στην μάχη του τίτλου.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Χόφμαν στο 22’ με σουτ έξω από την περιοχή για το 0-1, ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα ο Τόμι στο 29’ έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Γκλάντμπαχ με τον Στιντλ να διαμορφώνει το 1-3 με δύο προσωπικά του τέρματα (51’, 77’) ενώ το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Νόιχαους στο 82’ για το τελικό 1-4.