Η κούραση και η αστοχία στοίχησαν στην ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό απο την Αμβέρσα κόντρα στην τοπική ομάδα και υποχρεώθηκε στην 3η ήττα της στην διοργάνωση.

Η Ένωση ηττήθηκε με 73-61 στην έδρα της Άντβερπ για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, με την βελγική ομάδα να ανεβαίνει στο 3-7 και τους “κιτρινόμαυρους” να πέφτουν στο 7-3.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν αρκετά άστοχη σε σουτ εντός πεδιάς και βολές και σε συνδυασμό με την κούραση απο τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό αναγκάστηκε στην ήττα απο την τελευταία του ομίλου.

Για την ελληνική ομάδα ξεχώρισαν οι Λάνγφορντ με 19 και Ρέι με 13 πόντους. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Ρούπνικ με 14 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Ντονκόρ με 12, Ντουτζίνσκι με 11 πόντους.

Αναλυτικά το ματς:

Το καλάθι του Λανγκφορντ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ με την Άντβερπ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με δυο γρήγορα καλάθια (4-3). Ταάλμερς και Λάνγκφορντ έβαλαν ξανά μπροστά την ΑΕΚ με 4-7, ενώ ο Ρούμπικ μείωσε με βολές (6-7). Η ΑΕΚ πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων με τον Λάνγκφορντ και πάλι όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το καλάθι του Ρούπνικ (11-11). Οι Βέλγοι αύξησαν το προβάδισμα τους σε 16-11, με τον Λάνγκφορντ να μειώνει με τρίποντο (16-14). Το μικρό 4-0 σερί των γηπεδούχων διακόπηκε από τον Λάνγκφορντ ξανά για το 21-18. Ο Γκίκας μάζεψε την διαφορά με τρίποντο για το 25-21 με την βολή του Ντόνκορ να γράφει το σκορ της πρώτης περιόδου (26-21).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε άσχημα για την Ένωση με δυο σερί τρίποντα από τον Ντόνκορ να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφια νούμερα (32-21). Η ΑΕΚ μείωσε στους 9 με τις βολές του Τσάλμερς και το καλάθι του Ρέι (34-25). Το 7-0 σερί της ελληνικής ομάδας διέκοψε ο Βάνγουϊκ με τρίποντο για το 37-28. Άλλο ένα σερί 6-0 από τον Ρέι με δυο δικά του τρίποντα έριξε μάζεψε την διαφορά στο 37-34. Οι βολές του Ντουτζίνσκι για το 39-35 σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ μείωσε ακόμα περισσότερο με το τρίποντο του Λάνγκφορντ, όμως οι βολές του Ντουτζίνσκι έκαναν το 41-37. Ο Κλάασεν ανέβασε την διαφορά, με τον Ματσιούλις να απαντάει με καλάθι για το 44-41. Βάνγουιν και Ντουτζίνσκι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αρρυθμία της ΑΕΚ και έκαναν το 48-41. Ο Σαντ-Ρος μείωσε στιγμιαία για την Ένωση με τον Φαγέ να απαντάει με γκολ-φάουλ για το 51-44. Ματσιούλις και Ρέι μείωσαν στους 3, όμως λίγο πριν το ημίχρονο ο Κέστελουτ έκανε το 55-50.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά την διαφορά στο +8 με Φαγέ και Ντόνκορ (60-52). Η διαφορά ανέβηκε στους 12 με το καλάθι του Κέστελουτ πριν μειώσει ο Λάνγκφορντ με βολές (64-54). Σλότερ και Λάνγκφορντ έριξαν το σκορ στο 69-61 με ένα μικρό σερί 7-0 όμως οι γηπεδούχοι με βολές έκαναν το τελικό 73-61.

Δεκάλεπτα: 26-21, 39-35, 55-50, 73-61

Άντβερπ(Μπεγκίν): Ντουτζίνσκι 11 (2/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ Φαγέ 7 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κέστελουτ 9 (2/3 δίποντα, 5/6 βολές), Ρούπνικ 14 (9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βάνγουιν 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπλάιγενμπεργκ, Μπραντς 2, Ντόνκορ 12 (3/5 τρίποντα), Κλάσεν 7 (1), Ρότζιερς 2

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2 (0/5 τρίποντα), Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (4/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 6 (6 ριμπάουντ), Ρέι 13 (2), Τσάλμερς 7 (0/4 σουτ, 7/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα), Γκίκας 3 (1), Γκραντ, Μαυροειδής, Σαντ-Ρος 5 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Σλότερ 6