Η Λέστερ “ξεφτίλησε” την Σαουθάμπτον με 9-0!

Η Λέστερ πήρε την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας της, νικώντας με το εκκωφαντικό 9-0(!) την Σαουθάμπτον στο Σεντ Μέρι Στάντιουμ.

Άριστα πήρε η ομάδα του Ρότζερς, καθώς η εμφάνιση και το σκορ είναι απολύτως δίκαια και θα μπορούσε ακόμα και ένα ή δύο γκολ να πετύχει.

Η 10η αγωνιστική βρήκε την Λέστερ να αναρριχάται προσωρινά στην δεύτερη θέση με 20 βαθμούς και 5 πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, ενώ η Σαουθάμπτον έμεινε στην 18η θέση με 8 βαθμούς.

Τρία γκολ πέτυχε ο Πέρεθ στο 19′, 39′ και 57′ και ο Βάρντι στο 45′ στο 58′ και στο 90+3′ και από ένα Τσίλγουελ (10′), Τίλεμανς (17′) και Μάντισον (85′) για το τελικό 9-0.

Στην πρώτη ουσιαστικά αξιόλογη ευκαιρία, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Μετά από “ριμπάουντ” που πήρε ο Τσίλγουελ από το σουτ του Μπαρνς, πλάσαρε εύστοχα τον εξουδετερωμένο Γκουν στο 10′ (0-1).

Μετά το γκολ, εξετάστηκε στο VAR ένα μαρκάρισμα του Μπέρτραντ με τις τάπες του παπουτσιού του και σωστά δόθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας με 10 παίκτες τους “Άγιους”.

Χωρίς να αργήσει, βρήκαν και δεύτερο γκολ οι “Αλεπούδες” στο 18′. Ο Μπαρνς βρέθηκε στην άκρη της περιοχής, έκανε μία πάσα και με την κόντρα κατέληξε στον Τίλεμανς που νίκησε τον 22χρονο κίπερ (0-2).

Ο Πέρεθ με τον Τίλεμανς έπαιξαν εξαιρετικά το ένα δύο και ο πρώτος βρήκε δίχτυα στο 19′ (0-3). Από πολύ νωρίς και μέσα σε λίγα λεπτά, η Λέστερ κλείδωσε τη νίκη.

Από σέντρα του Τσίλγουελ, ο Ισπανός επιθετικός διπλασίασε τα τέρματα του με δυνατό σουτ στο 39′ (0-4). Ασταμάτητη η ομάδα του Ρότζερς, βρήκε δίχτυα και ο Βάρντι μετά από προσωπική ενέργεια, νίκησε με ευκολία τον Γκουν στο 45′ (0-5).

Στο χατ-τρικ έφτασε ο Αγιόθε Πέρεθ στο 57′. Ο Μπαρνς πήρε την πάσα από τον Τσίλγουελ, έκανε μια ψηλή μπαλιά και ο 26χρονος βγήκε τετ α τετ και πέτυχε ακόμα ένα γκολ. (0-6).

Η μαγική Λέστερ βρήκε και ακόμα ένα γκολ, το έβδομο με την κεφαλιά του Βάρντι μετά την σέντρα του Τσίλγουελ στο 59′ (0-7). Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ και ο Μάντισον στο 85′ (0-8).

Ο Βάρντι έφυγε στην αντεπίθεση στο δεύτερο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και σε μια ελπίδα ότι δεν θα δεχτούν άλλο γκολ, ο Μπέντναρεκ ανέτρεψε τον Άγγλο επιθετικό. Ο 32χρονος ευστόχησε και έφτασε επίσης σε χατ-τρικ μετά τον Πέρεθ στο 90+3′ (0-9).

Σαουθάμπτον (Χάσενχουτλ): Γκουν, Βέστεργκαρντ (46′ Ντάνσο), Γιοσίντα, Μπέντναρεκ, Μπέρτραντ, Χόιμπεργκ, Ρομέου, Βαλέρι (70′ Άρμστρονγκ), Ρέντμοντ, Γουάρντ-Πρόους, Ινγκς (46′ Στέφενς)

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Τσίλγουελ, Σογιουντσού, Έβανς, Περέιρα, Ν’ντιντί, Μπαρνς (72′ Αλμπράιτον), Μάντισον, Τίλεμανς, Πέρεθ (74′ Γκρέι), Βάρντι