Η Λιόν παρέμεινε στο θρόνο της στο Women’s Champions League με κορυφαία Χέγκερμπεργκ (vid)

Η Λιόν διατήρησε το στέμμα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, καθώς νίκησε με 4-1 την Μπαρτσελόνα στον τελικό του Women’s Champions League και κατέκτησε το τρόπαιο για 6η φορά στην ιστορία της και 4η συνεχόμενη!

Πολύ καλό παιχνίδι από τις (ήδη) πρωταθλήτριες Γαλλίας απέναντι σε μια «πρωτάρα» σε τελικούς Μπαρτσελόνα, η οποία παρόλο που προσπάθησε, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να απαντήσει στην ανωτερότητα της Λιόν.

Σκόρερ για τις Γαλλίδες η Τζένιφερ Μάροζαν στο 5’, η Άντα Χέγκερμπεργκ στο 14’, το 19’ και το 30’, ενώ για τις Καταλανές σκόραρε η Οσοάλα στο 89ο λεπτό.

Φυσικά ξεχώρισε η Νορβηγίδα Άντα Χέγκερμπεργκ, η οποία πέρυσι κατέκτησε τη Χρυσή Μπάλα (η πρώτη στην ιστορία του θεσμού για το γυναικείο ποδόσφαιρο), δείχνοντας για ακόμη μια φορά την κλάση της.

Πολύ καλό παιχνίδι και από την Σανίς Βαν Ντε Σάντεν η οποία έδωσε 2 ασίστ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρα “γαλλική υπόθεση”.

Η Λιόν προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό. Η Ρενάρντ έκανε εξαιρετική βαθιά μπαλιά προς την Βαν Ντε Σάντεν, η οποία μπήκε από τα δεξιά, έδωσε στην Μάροζαν που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 1-0.

Στο 14’ η Λιόν διπλασίασε τα τέρματά της. Η Βαν Ντε Σάντεν έκανε κούρσα από τα δεξιά και έδωσε στην Άντα Χέγκερμπεργκ, η οποία αφού έκανε το κοντρόλ, πλάσαρε χαμηλά για το 2-0.

Στο 19ο λεπτό, η Αμέλ Μαρί έκανε σέντρα από αριστερά μέσα στην περιοχή, προς τη Χέγκερμπεργκ, η οποία με ωραίο αριστερό πλασέ στην κίνηση «έγραψε» το 3-0.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει, όπως στο 26’ με ένα φάουλ της Ντουγκάν που κατέληξε στο τείχος.

Στο 30’ λεπτό η Άντα Χέγκερμπεργκ άνοιξε αριστερά στην Μπρονζ, ενώ η ίδια έκανε κίνηση προς την περιοχή. Η Μπρονζ έκανε τη σέντρα λίγο πριν την τελική γραμμή προς τη Νορβηγίδα, που με πλασέ από τη μικρή περιοχή έκανε το 4-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 45ο λεπτό, η  Μπαρτσελόνα απείλησε ξανά την εστία της Μπουχαντί. Η Λοσάδα εκτέλεσε κόρνερ, αλλά η κεφαλιά της Αλεξία πέρασε εκτός.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιόν έριξε το ρυθμό της, δίνοντας χώρους στη Μπαρτσελόνα, ενώ και οι δύο ομάδες έκαναν ευκαιρίες. Σε μία από αυτές, η Μπαρτσελόνα σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στο 53’ η Λε Σομέρ σούταρε από μακριά, αλλά το σουτ ήταν άστοχο. Στο 68’ η Μπαρτσελόνα είχε μια καλή ευκαιρία με μια κεφαλιά της Μάρτενς που πέρασε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στην άλλη άκρη του γηπέδου, η Πανιός μπλόκαρε σουτ της Χέγκερμπεργκ.

Στο 74’ η Λοσάδα, πέρασε ανάμεσα από δύο παίκτριες, έκανε μια πολύ ωραία λόμπα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 79’ η Λε Σομέρ, σε δύο περιπτώσεις βρέθηκε μπροστά από την τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα, αλλά και στις δύο, η Σάντρα Πανιός είπε «όχι».

Στο 89’ η Μπαρτσελόνα πέτυχε το γκολ της τιμής. Η Μέρτενς έβγαλε πολύ ωραία κάθετη μπαλιά για την Οσοάλα, η οποία πλάσαρε ιδανικά την Μπουχαντί για το τελικό 4-1! Μάλιστα είναι η πρώτη παίκτρια από την Αφρικανική ήπειρο που παίζει σε τελικό του Γυναικείου Τσάμπιονς Λιγκ και σκοράρει! Ένα γκολ που φυσικά θα θυμάται, παρά την ήττα.

Λιόν (Ρεϊνάλδ Πέδρος): Μπουχαντί, Μπρονζ, Ρενάρντ, Μπαθί, Ανρί, Μαρί, Λε Σομέρ (82’ Μπάτσα), Μαροζάν, Βαν Ντε Σάντεν (63’ Κασκαρίνο), Χέγκερμπεργκ, Φισλόκ (72’ Κουμαγκάι)

Μπαρτσελόνα (Λουίς Κορτές): Πανιός, Λεόν, Λοσάδα, Τορεχόν, Κάλντεντεϊ, Αλεξία, Μπονμάτι (69’ Άλβες), Ουαχαμπί, Ντουγκάν (69’ Οσοάλα), Περέιρα (81’ Βαν Ντε Γκραχτ), Μάρτενς