Η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γαλλίας

Η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε το γαλλικό Σούπερ Καπ, καθώς επικράτησε με 2-1 Ρεν, στον αγώνα που διεξήχθη στο Σεντσέν της Κίνας.

Στο 13ο λεπτό, ο Ουνού με προβολή ύστερα από σέντρα από δεξιά του Μπουριγκό έκανε το 1-0 για τη Ρεν δίνοντάς της το προβάδισμα.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας δεν πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας χώρους στην αντίπαλό τους, την κυπελλούχο που είχε το πάνω χέρι.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο, η Παρί βρήκε τα πατήματά της, ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε το προβάδισμα.

Στο 57’ ο Σαράμπια έκανε το γύρισμα από τα δεξιά για τον Εμπαπέ και εκείνος σε άδειο τέρμα από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 73’ ο Ντι Μαρία, μετά από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 για τους Παριζιάνους λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς.

Αυτό ήταν το 9ο Σούπερ Καπ της Παρί Σεν Ζερμέν συνολικά και 7ο συνεχόμενο, ενώ η Ρεν δεν κατάφερε να επαναλάβει την επιτυχία του 1971.