Η πορεία της Εθνικής Κορασίδων στην Elite Round 2017

Άτυχη ήταν η Εθνική Ομάδα κορασίδων στο εναρκτήριο ματς της Elite Round για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ-17. Γνώρισε στη Γαλλία την ήττα από το Βέλγιο με 1-0 με γκολ-πέναλτι της Πέτρι.

Ο Αντώνης Πριόνας παρέταξε την ομάδα με 4-5-1, με τη Γρηγορία Πούλιου στην κορυφή της επίθεσης και τις Ιφιγένεια Γεωργαντζή και Ευαγγελία Καλδή σε επιτελικό ρόλο.

Οι παίκτριες της ομάδας του Βελγίου προηγήθηκαν 1-0 στο 47’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι της Πέτρι. Το πέναλτι κέρδισε η Μπούκερ, η οποία είχε περάσει στο ημίχρονο, από την Πατερνά.

Οι ελληνίδες έκαναν κάποιες καλές ευκαιρίες, με την Πατερνά, τη Γιαμαλή, την Πούλιου και τη Γεωργαντζή.

Από την άλλη, η ομάδα του Βελγίου είχε μόνο μία επιπλέον τελική και κατάφερε να πετύχει με πέναλτι το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Ακολουθεί μεθαύριο, Κυριακή, ο δεύτερος αγώνας εναντίον της Ρωσίας στις 15:00 ώρα Ελλάδας.

Βέλγιο (Ταμάρα Κασίμον): Ένγκλεμ, Κέες, Μπλομ (78’ Τόλινγκς), Κέλεν, Τύσιακ, Κνάπεν, Μπέι Τεμσαμάνι (41’ Μπούκερ), Γιάκομπς (56’ Πιρότ), Πέτρι, Βάντερντονκτ, Μέρτενς

Ελλάδα (Αντώνης Πριόνας): Νάση, Χριστοδούλου (78’ Μπαντή), Κατιρτσίδου (55’ Καραμήτρου), Πατερνά, Παλαμά, Γιαμαλή, Πούλιου, Γεωργαντζή, Στράντζαλη, Σωμάδη, Καλδή.

Δεν τα κατέφερε η Εθνική ομάδα κορασίδων απέναντι στη Ρωσία για τη δεύτερη αγωνιστική της Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Under 17, καθώς ηττήθηκε με 2-0 από τη Ρωσία και έτσι δεν καταφέρνει να πάρει την πρόκριση στην τελική φάση.

Τα κορίτσια του Αντώνη Πριόνα έδειξαν ένα καλό πρόσωπο, ωστόσο όπως και πριν δύο ημέρες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι γνώρισαν την ήττα.

Η Εθνική μας είχε καλή στιγμή στο 24ο λεπτό, όταν η Μαρία Παλαμά έχασε ευκαιρία να σκοράρει μετά από φάουλ της Ιφιγένειας Γεωργαντζή.

Στο 38’ ήρθε η ψυχρολουσία, καθώς η Τσερκάσοβα πέτυχε το γκολ για τη Ρωσία κάνοντας το 0-1.

Στο 69’ η Μπόικο μετά από ασίστ της Σέινα, «διπλασίασε» τα τέρματα της Ρωσίας για το 0-2.

Την επόμενη αγωνιστική, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Γαλλία την Τρίτη 28/3 στις 17:00 ώρα Ελλάδος, σε έναν αγώνα δυστυχώς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ελλάδα (Αντώνης Πριόνας): Νάση, Καραμήτρου (41’ Δρακωνάκη), Χριστοδούλου, Πατερνά, Παλαμά, Γιαμαλή (41’ Κατιρτσίδου), Πούλιου, Γεωργαντζή, Στράντζαλη, Σωμαδή, Καλδή

Ρωσία (Βαλεντίν Γκάβα): Ντρόνοβα, Τιούρινα, Φρλοβα, Αμπντούλινα, Κομισάροβα(80’+2 Γκόβορ), Ρούμπτσοβα (56’ Σέινα), Μάσινα, Τσερκάσοβα, Αμπραμένκο, Σεπέλεβα, Μπόικο

Με νίκη αποχαιρέτησε την Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-17 η Εθνική Κορασίδων, καθώς επικράτησε με 1-0 της οικοδέσποινας Γαλλίας για την 3η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου.

Μια νίκη που σαφώς είναι πολύ σημαντική, ωστόσο δεν συνοδεύεται από ένα καλύτερο αποτέλεσμα, καθώς στα δύο προηγούμενα ματς, η Εθνική γνώρισε ισάριθμες ήττες. Έτσι, τερματίζει στην 4η θέση με 3 βαθμούς.

Το γκολ της νίκης για την Ελλάδα, ήρθε στο 31ο λεπτό με σκόρερ τη Ιφιγένεια Γεωργαντζή, μετά από ασίστ της Κωνσταντίνας Στράντζαλη. Το γκολ σημειώθηκε ύστερα από δύο σουτ της Στράντζαλη και της Χριστοδούλου που αποσόβησε η γαλλική άμυνα.

Στο 47’ η Παλαμά είχε ακόμη μία ευκαιρία για γκολ. Ενώ στο 73’ η Σουρό έκανε ένα σουτ που απέκρουσε η Νάση.

Μπορεί η Ελληνική ομάδα να μην πήρε την πρόκριση, ωστόσο τα κορίτσια του Αντώνη Πριόνα αποκόμισαν μια πολύ σημαντική εμπειρία, η οποία θα τις βοηθήσει στη μετέπειτα αγωνιστική πορεία τους.

Ελλάδα (Αντώνης Πριόνας): Νάση, Καραμήτρου, Χριστοδούλου (73’ Σωμάδη), Κατιρτσίδου, Πατερνά, Παλαμά, Πούλιου, Γεωργαντζή (80’+3 Μπριασούλη), Δρακωνάκη (78’ Τσιακλίδου), Στράντζαλη, Καλδή.

Γαλλία (Σαντρίν Σουμπεϊράν): Εσνόλ, Κουάς (64’ Σουρό), Φιλίπ, Ντελάμπρ, Μπουργκαίν (47’ Μπατσά), Μαρτίνες, Πιμεντέλ, Μπαλτιμόρ (48’ Ρου), Ριμπέιρο Ντε Καρβάλιο, Μαρτίν, Καρντιά.