Η προϊστορία του Ολυμπιακού με βελγικές ομάδες (Βίντεο)

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Γκενκ και το Kingsport.gr θυμάται τις προηγούμενες φορές που οι “ερυθρόλευκοι” αντιμετώπισαν ομάδα από το Βέλγιο.

Τη Γκενκ αντιμετωπίζει απόψε ο Ολυμπιακός για τον γ’ προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ και είναι η πέμπτη φορά που παίζει κόντρα σε βελγική ομάδα.

Στις προηγούμενες τέσσερις φορές μετρά δύο προκρίσεις (από όμιλο) και δύο αποκλεισμούς (σε νοκ άουτ), ενώ σε οκτώ παιχνίδια έχει 4 νίκες και 4 ήττες (με την τρίτη ήττα να είναι στην παράταση, ενώ στο 90λεπτο νικούσαν οι «ερυθρόλευκοι»).

Η αρχή έγινε το 1974 στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Ο Ολυμπιακός προερχόταν από την μεγάλη πρόκριση επί της Σέλτικ στον προηγούμενο γύρο και κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Άντερλεχτ. Στον πρώτο αγώνα στο Βέλγιο, ηττήθηκε με 5-1 (σκόρερ ο Μίλτον Βιέρα), σκορ που με πρώτη ματιά φαινόταν απαγορευτικό. Και όμως, στη ρεβάνς που έγινε στην Πάτρα (λόγω τιμωρίας του Καραϊσκάκης), ένας καταιγιστικός Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 (με χατ τρικ του Μάικ Γαλάκου). Ωστόσο θα μπορούσε να είχε πάρει την πρόκριση, αλλά ο Ούγγρος διαιτητής Κάρολι Παλοτάι ακύρωσε άλλα τρία (κανονικά) γκολ των Πειραωτών, ενώ «έκλεισε τα μάτια» και σε τρία πέναλτι, αφήνοντας τον Ολυμπιακό εκτός συνέχειας.

Χρειάστηκε να περάσουν 39 χρόνια για να ξανασυναντήσει βελγική ομάδα σε επίσημο ματς ο Ολυμπιακός και ήταν και πάλι η Άντερλεχτ, στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ της σεζόν 2013-14. Εκεί όμως η εξέλιξη ήταν διαφορετική. Στο πρώτο παιχνίδι (της 2ης αγωνιστικής) στο Βέλγιο, οι Πειραιώτες επικράτησαν με 0-3 με χατ τρικ του Κώστα Μήτρογλου. Την 6η αγωνιστική την υποδέχθηκαν στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», νίκησαν με 3-1 με σκόρερ τους Χαβιέρ Σαβιόλα (δις) και Τσόρι Ντομίνγκες και πήραν την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Την επόμενη φορά, ήταν και πάλι η Άντερλεχτ, στη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ το 2015-16. Εκεί ο Ολυμπιακός δεν ήταν τυχερός. Στο Βέλγιο ηττήθηκε με 1-0, στο «Καραϊσκάκη» προηγήθηκε με το ίδιο σκορ με τον Κώστα Φορτούνη και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι Βέλγοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Πειραιωτών, πήραν τη νίκη με 1-2 και μαζί την πρόκριση.

Και την προηγούμενη φορά πριν από τη φετινή, ήταν τη σεζόν 2021-22 στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στην Αντβέρπ. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» με μία νίκη στο Φάληρο με 2-1 και μια ήττα στην Αμβέρσα με 1-0, τερμάτισαν στη 2η θέση του ομίλου και πέρασαν στα πλέι οφ (πρώην φάση των «32»).

18/2/2016 Άντερλεχτ-Ολυμπιακός 1-0

25/2/2016 Ολυμπιακός-Άντερλεχτ 1-2 (παρ)

2021-22 Φάση ομίλων Γιουρόπα Λιγκ

16/9/2021 Ολυμπιακός-Αντβέρπ 2-1

9/12/2021 Αντβέρπ-Ολυμπιακός 1-0

Η προϊστορία της Γκενκ με ελληνικές ομάδες

Για τη Γκενκ θα είναι η τρίτη φορά που θα παίξει με ελληνική ομάδα και δεύτερη σε μεγάλη διοργάνωση. Η αρχή ήταν το 1997 στο… καλοκαιρινό Κύπελλο Ιντερτότο, όπου είχε κερδίσει την Παναχαϊκή. Και στη συνέχεια το 2002-03 όταν είχε αποσπάσει δύο ισοπαλίες κόντρα στην ΑΕΚ.

Οι Βέλγοι σε δύο περιπτώσεις έχει ισάριθμους αποκλεισμούς (από ομίλους), με μία νίκη και δύο ισοπαλίες.