Η προϊστορία του ΠΑΟΚ με τουρκικές ομάδες

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει απόψε τη Μπεσίκτας για τον 2ο προκριματικό του UEFA Champions League.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει ομάδα από την Τουρκία. Η προηγούμενη ήταν στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ της σεζόν 2010-11. Στο πρώτο ματς στην Τούμπα, οι Θεσσαλονικείς νίκησαν 1-0 με γκολ του Βιεϊρίνια. Στον επαναληπτικό, οι Τούρκοι προηγήθηκαν 1-0, σκορ που έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί ο Μουσλίμοβιτς ισοφάρισε, δίνοντας την πρόκριση στον ΠΑΟΚ για τους ομίλους.

2010-11 Πλέι οφ Γιουρόπα Λιγκ

19/8/2010 ΠΑΟΚ-Φενέρμπαχτσε 1-0

26/8/2010 Φενέρμπαχτσε-ΠΑΟΚ 1-1 (παρ)

Η προϊστορία της Μπεσίκτας με ελληνικές ομάδες

Η Μπεσίκτας με τη σειρά της, έχει ήδη αντιμετωπίσει δύο φορές ελληνική ομάδα. Τον Αστέρα Τρίπολης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ της σεζόν 2014-15 και τον Ολυμπιακό στη φάση των «16» της ίδιας διοργάνωσης, τη σεζόν 2016-17. Μετρά ισάριθμες προκρίσεις, μία από όμιλο και μία από νοκ άουτ και σε 4 παιχνίδια έχει 1 νίκη και 3 ισοπαλίες.