Η Ρέιντζερς… λύγισε τη Σέλτικ

Το γκολ του Χελάντερ ήταν αρκετό για τη Ρέιντζερς να “καθαρίσει” το ντέρμπι στο Old Firm και να λυγίσει τη Σέλτικ

H Ρέιντζερς πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στο Old Firm, αφού επικράτησε στο Άιμπροξ με 1-0 της Σέλτικ, παίρνοντας την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια, αφήνοντας έτσι την ομάδα του Ποστέκογλου στους 6 βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σε όλη τη διάρκειά του, με τους πρωταθλητές Σκωτίας να είναι ανώτεροι στα σημεία, αλλά να μην έχουν την πολύ μεγάλη στιγμή να ανοίξουν το σκορ. Αντιθέτως, η μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στη Σέλτικ με τον Έντουαρντ να χάνει το… άχαστο στο 25ο λεπτό, όταν πλάσαρε άουτ σε κενή εστία. Ο επιθετικός των “Καθολικών” βρέθηκε σε θέση απλώς να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του μέσα στην έδρα της Ρέιντζερς, αλλά έκανε ένα τραγικό πλασέ

Η ομάδα του Τζέραρντ πατούσε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος δικαιώθηκε για την υπεροχή της, όταν στο 66ο λεπτό ο Μπάρισιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χελάντερ με καρφωτή κεφαλιά, νίκησε τον Χαρτ και έγραψε το 1-0 που παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Εκτός αποστολής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Βασίλης Μπάρκας.