Η Σασουόλο πάτησε την Ρόμα

Τεράστια νίκη πέτυχε η Σασουόλο με 4-2 επί της Ρόμα. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η ομάδα της Ρώμης, μετά από αποβολή του Πελεγκρίνι. Την νίκη έστω και δύσκολα πήρε η Μπολόνια με 2-1 απέναντι στην Μπρέσια. Ισόπαλες με 2-2, σε ένα γεμάτο ματς, αναδείχθηκαν Κάλιαρι και Πάρμα.

Στην 4η θέση η Ρόμα, με 39 βαθμούς, μια ανάσα από την Αταλάντα που είναι 5η με 38 βαθμούς. Στην 6η θέση βρίσκονται οι Κάλιαρι και Πάρμα, μετά την ισοπαλία στο μεταξύ τους παιχνίδια, έχουν από 32 βαθμούς. Η Σασουόλο βρίσκεται 13η με 26 βαθμούς, ενώ στον πάτο της βαθμολογίας παραμένει η Μπρέσια με 15 βαθμούς.

Σασουόλο – Ρόμα 4-2

Η Σασουόλο άνοιξε το σκορ στο 7′ με τον Καπούτο. Ο Ντζούρισιτς βρήκε με ωραία κάθετη μπαλιά τον Ιταλό και εκείνος με ωραία ενέργεια στην περιοχή πλάσαρε για το 1-0. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 16′ και πάλι με τον Καπούτο. Αυτή τη φορά την ασίστ την έβγαλε ο Τολιάν. Δέκα λεπτά αργότερα και στο 26′ έγινε το 3-0, με τον Ντζούρισιτς να νικά σε τετ α τετ τον Λόπεζ.

Η Ρόμα κατάφερε να μειώσει στο 55′, με κεφαλιά του Ντζέκο (3-1). Οι “Τζιαλορόσι” έμειναν με δέκα παίκτες στο 69ο λεπτό, μετά από την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πελεγκρίνι. Στο 72′ με πέναλτι ο Βερετούτ μείωσε κι άλλο για την Ρόμα (3-2). Ωστόσο, η Σασουόλο πήρε αμέσως και πάλι διαφορά δύο τερμάτων, με τον Μπόγκα στο 74′, για το 4-2.

Μπολόνια – Μπρέσια 2-1

Η Μπολόνια ήταν το αφεντικό στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά και πολλές τελικές προσπάθειες, σε αντίθεση με την Μπρέσια η οποία ήταν καθηλωμένη στο αμυντικό κομμάτι. Παρόλα αυτά, ήταν και εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 36′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τορεγκρόσα.

Η Μπολόνια ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και στο 43′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Ο Ορσολίνι πήρε την μπαλιά μέσα στην μικρή περιοχή, από τον Μπαγέ και με σουτ, από πλάγια θέση, σκόραρε. Η μεγάλη ανατροπή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 89ο λεπτό. Ο Παλάσιο έκανε την σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στον Ορσολίνι, που με πλασέ έκανε το 2-1 για την Μπολόνια.

Κάλιαρι – Πάρμα 2-2

Η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, μετά από πάσα του Σιμόνε, ο Ζοάο Πέδρο πλάσαρε μέσα από την περιοχή και έκανε το 1-0. Στο 42 ωστόσο η έκανε το 1-1. Ο Μπρούγκμαν έκανε ένα γέμισμα από την άκρη της περιοχής, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι και τον Κούκα που ισοφάρισε.

Στο δεύτερο μέρος ο Ζοάο Πέδρο έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να κάνει το 2-1. Κάτι που έκανε ο Σιμόνε στο επόμενο λεπτό, σκοράροντας σε κενή εστία. Η ισοφάριση σε 2-2, ήρθε στην τελευταία φάση του αγώνα. Στο 90+4′ ο Κούρτιτς έκανε την μπαλιά και βρήκε ωραία τον Κορνέλιους, αμαρκάριστο, στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά σκόραρε.