Ηχητικό… ποδαρικό για την ΑΕΚ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, αφού επιβλήθηκε του ΠΑΣ με 0-4 στους «Ζωσιμάδες», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν το πολύτιμο τρίποντο και έφτασαν στην τέταρτη θέση του πινακα, μειώνοντας ακόμα περισσότερο την απόσταση από τον Ατρόμητο.

Ο ΠΑΣ καθόλη την διάρκεια δεν έμοιαζε ικανός να βγάλει αντίδραση και έτσι η Ένωση έμεινε αήττητη στα 7 τελευταία παιχνίδια με τους Γιαννιώτες.

Το εύστοχο πέναλτι του Μάνταλου, δύο προσωπικά τέρματα του Πόνσε και ένα αυτογκόλ του Μιχαήλ, επέστρεψαν την ΑΕΚ στα θετικά αποτελέσματα.

Η πρωταθλήτρια άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης στους «Ζωσιμάδες» μετά από κερδισμένο πέναλτι του Πόνσε, ο Μανταλος ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ο Βελλίδης έπεσε δεξιά και ο “Δικέφαλος” πήρε προβάδισμα πολύ νωρίς στην αναμέτρηση.

Στο 17’ η ΑΕΚ είχε το πρώτο δοκάρι στην αναμέτρηση με τον Λιβάγια. Ο Μάνταλος πέρασε κάθετα στον Κροάτη που μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά ο Βελλίδης βρήκε τη μπάλα και αυτή σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ένα φοβερό σουτ του Μπακασέτα με το αριστερό εκτός περιοχής, άφησε άγαλμα τον Βελλίδη, αλλά η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών.

Η Ένωση δεν σταμάτησε να πιέζει τους γηπεδούχους και στο 21’ πέτυχε και το δεύτερο γκολ. Ο Γκάλο έκανε το γύρισμα στην περιοχή με στόχο τον Λιβάγια, όμως ο Μιχαήλ στην προσπάθεια του να απομακρύνει εστειλε την μπαλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 0-2.

Στο 45’ ο Πόνσε έκανε το 0-3 για τους «κιτρινόμαυρους» έπειτα από κόρνερ του Γκάλο στο πρώτο δοκάρι, ο Αργεντινός αφύλακτος, δεν άφησε περιθώρια στον Βελλίδη και με κεφαλιά πέτυχε το τρίτο γκολ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Αργεντινός βρήκε ξανά δίχτυα και κλείδωσε την νίκη με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Λιβάγια βρήκε τον Πόνσε, ο οποίος με νέα καρφωτή κεφαλιά νίκησε ξανά τον Βελλίδη και σημείωσε το τέταρτο γκολ της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου, η Ένωση είχε τρίτο δοκάρι, αυτή τη φορά ο Χουλτ με το αριστερό από το όριο της περιοχής, σημάδεψε το αριστερο δοκαρι της εστίας του Βελλίδη.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ ήταν στο 63’, ο Κρίζμαν πέρασε κάθετα στον Νικολιά, που σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ κέρδισε ένα πέναλτι, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΚ, μάντεψε σωστά, έπεσε στην πλευρά που εκτέλεσε ο Κλάους και κράτησε αλώβητη της εστία του, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Κίτρινες: Μπακασέτας, Οικονόμου – Κρίζμαν, Κλάους

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Λίλα, Γιάκος(83’ Ξύδας), Νικολιάς, Παμλίδης(46’ Σιόντης), Κρίζμαν, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης(46’ Τσόσιτς ), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Γκάλο, Μπακασέτας(69’ Κρίστιτσιτς), Λιβάγια, Πόνσε(80’ Μπογέ)