Ιδανικός αυτόχειρας… Απόλλων

Ένα δικό του ματς έχασε ο Απόλλων στο 92′ που αναδείχτηκε ισόπαλος με τον Βόλο. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 3-0!

Σε ένα ανέλπιστα εξαιρετικό ματς ο Απόλλων Σμύρνης έμεινε στο 3-3 με τον Βόλο και έκανε μια μεγάλη αυτοκτονία, καθώς προηγούνταν με 3-0, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ λιγκ 1.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του ματς και θα μπορούσε να σκοράρει πολλά τέρματα, καθώς σπατάλησε σωρεία ευκαιριών λόγω του Γκαραβέλη, αλλά ο Απόλλων χάρισε ουσιαστικά ένα δικό του παιχνίδι στον Βόλο.

O αγώνας:

Ο Απόλλων ήταν κυριαρχικός στο πρώτο μέρος και έχασε σημαντικές ευκαιρίες, όπως το τετ α τετ του Μπετινέλι που έδιωξε ο κίπερ του Βόλου και στη συνέχεια την έστειλε άουτ στο 6ο λεπτό, την κεφαλιά του Λισγάρα στο 19ο λεπτό από το φάουλ του Κολ που μάζεψε ο Γκαραβελης.

Ο Χουχούμης με σουτ απείλησε στο 23′ που η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 31′ ο Απόλλων έχασε ακόμα μια κλασική ευκαιρία με την συνεργασία, Μπεντινέλι, Ιωαννίδη και Μπαξεβανίδη με τους δύο τελευταίους να συνεργάζονται και τον αμυντικό του Απόλλωνα να πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα και ο Κολ να μην μπορέσει να σκοράρει.

Στο 36′ ο Βόλος ζήτησε πέναλτι για χέρι του Κολ, αλλά το VAR και ο διαιτητής έδειξαν παίζεται. Στο 43′ ο Απόλλων άνοιξε το σκορ, ο Χουχούμης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, εκεί που ήταν ο Τσιλούλης και έκανε το 1-0 ύστερα από έλεγχο του VAR.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους, η Ελαφρά Ταξιαρχία έχασε ευκαιρία με τον Μπετινέλι που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου έστειλε την μπάλα κόρνερ. Με την εκτέλεση κόρνερ ο Απόλλων διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Κολ εκτέλεσε το κόρνερ ο Ιωαννίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά έδιωξε ο Γκαραβέλης εκεί που ήταν ο Ντομίνγκεζ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 48′.

Η ομάδα του Παράσχου δεν σταμάτησε και σκόραρε για την τρίτη φορά με τον αρχηγό της Τόμας Μπετινέλι που κέρδισε πέναλτι και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση το έχασε αρχικά, αλλά στην συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και βρήκε τέρμα για το 3-0 στο 55′.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο καταιγιστικός Απόλλων λίγο έλειψε να σκοράρει και τέταρτη φορά, αλλά ο εξαιρετικός Γκαραβέλης απομάκρυνε το σουτ του Ιωαννίδη.

Στο 60ο λεπτό ο Βόλος μείωσε το σκορ με την κεφαλιά του Δουβίκα μετά την σέντρα του Φεράρι.

Ακόμα μια καλή ευκαιρία με τον Μπεντινέλι στο 64′ που δοκίμασε το σουτ αλλά ο Γκαραβέλης δεν αιφνιδιάστηκε.

Ο Απόλλων χαλάρωσε ακόμα περισσότερο και ο Βόλος πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 79′ μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Νίνης, ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά και ο Μπαρτόλο έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 92′ ο Βόλος έκανε μια σπουδαία ανατροπή με το σουτ του Κόλομπο που νίκησε τον Βέρχουστ για το τελικό 3-3.

Σκόρερ: Τσιλούλης 43′, Ντομίνγκες 48′, Μπεντινέλι 55′ – Δουβίκας 60′, Μπαρτόλο 79′, Κολόμπο 92′

Κίτρινες: Φατιόν, Μπεντινέλι, Βερχούλστ, Μπαξεβανίδης – Δημόπουλος, Νίνης, Περέα

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Χουχούμης (Τσαμπούρης 76′), Φατιόν, Κολ (Φερνάντες 76′), Μπαξεβανίδης, Μπεντινέλι (Μουνιέ 84′), Τσιλούλης (Σλίβκα 58′), Ιωαννίδης

Βόλος (Λόπεθ): Γκαραβέλης, Φεράρι, Δημόπουλος, Κολόμπο, Μήτογλου (Γέντριτζεκ 50′), Κιάκος (Νίνης 50′), Ριένστρα, Ουάρντα, Μαρτίνες (Μπαρτόλο 70′), Περέα, Δουβίκας