Ίδρωσε αλλά προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Βαλένθια με 71-65 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Super Copa Ισπανίας όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στο πρώτο φετινό “Κλάσικο”.

Οι Μπλαουγκράνα έφτασαν στην νίκη χάρις στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν και “έτρεξαν” ‘ένα επιμέρους 22-16 το οποίο τους έδωσε και το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Κόρι Χίγκινς ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα με 15 πόντους (5/12 σουτ), ο Νίκολα Μίροτιτς πρόσθεσε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στα 25:17 που έμεινε στο παρκέ ενώ ο Βίκτορ Κλαβέρ είχε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Για τη Βαλένθια, ο νεοαποκτηθείς Βάνια Μαρίνκοβιτς είχε 17 πόντους με 5/8 τρίποντα.