Ίδρωσε αλλά νίκησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε ένα δύσκολο τρίποντο κόντρα στην Μπράιτον.

Στην αυλαία της 3η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η δύσκολη Μπράιτον ηττήθηκε με 2-3 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Άμεξ.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν το πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Οι «γλάροι» στο 9’ είχαν δοκάρι με το σουτ Τρόσαρτ ,δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης εξαπέλυσε μια επίθεση αλλά κόπηκε από την άμυνα της Γιουνάιτεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» προσπαθούσαν να απειλήσουν  την άμυνα της Μπράιτον με βαθιές μπαλιές αλλά ήταν πολύ περιορισμένοι στις κινήσεις τους. Στο 17’ ο Γκρίνγουντ αστόχησε μέσα από την περιοχή. Στο 18’ ο Λίντελοφ  παραλίγο να βάλει αυτογκόλ αλλά ο Ντε Χεα ήταν σε ετοιμότητα. Ο Τροσάρντ στο 21’ σούταρε έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε αουτ. Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Πότερ είχε άλλο ένα δοκάρι με την κεφαλιά του Γουέμπστερ στο 29’. Στο 33’ η Γιουνάιτεντ βρήκε δίχτυα με τον Ράσφορντ αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Στο 38’ο Λαμπτέι κέρδισε πέναλτι από τον Μπρούνο φερνάντεθ, ο Μοπέ άνοιξε το σκορ από τα έντεκα βήματα στο 40’. Στο 43’ οι φιλοξενούμενοι  με τον Μαγκουάιρ έφερε το ματς στα ίσια, ωστόσο το γκολ δεν καταλογίστηκε στον Μαγκουάιρ καθως ο τελευταίος που ακούμπησε ήταν ο Ντανκ. Το 1-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη  οι «γλάροι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κόνολι από τον  Πογκμπά όμως το VAR ακύρωσε τον πέναλτι, και ακύρωσε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα τους. Στο 52’ ο Ράσφορντ βρήκε δίχτυα αλλά ο Άγγλος επιθετικός ήταν σε αντικανονική θέση. Τρία λεπτά αργότερα ο  Ράσφορντ βρήκε τρόπο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2 . Στο 60’ η Μπράιτον προσπάθησε να απαντήσει με τον  Μάρτς αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι , τρία λεπτά μετά ο Μαρτς  κόπηκε από τον Λίντελοφ.  Όσο περνούσαν τα λεπτά η Μπράιτον πίεζε για το γκολ η Γιουνάιτεντ όμως  προστάτευε το σκορ. Στο 77’ ο Τρόσαρντ σημάδεψε το δοκάρι του Ντε Χεα. Στις καθυστερήσεις αμφότερες  οι ομάδες πάτησαν γκάζι και πέτυχαν από ένα γκολ, αλλά Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, για την Μπράιτον σκόρερ ήταν ο  Σόλι Μαρτς  στο 90’+5’ (2-2) ,ενώ για την Μάντσεστερ ήταν ο Μπρούνο Φερνάντες από την άσπρη βούλα στο 90’+10’ (2-3).  Το 2-3 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπράιτον: Ράιαν, Γουάιτ, Ντανκ, Γουέμπστερ, Λάμπτεϊ, Λαλάνα, Αλζάτ, Μαρτς, Τροσάρντ, Κόνολι, Μοπέ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπιζάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Πογκμπά, Μάτιτς, Γκρίνγουντ, Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ