Νίκες και πρόκριση για την Ίντερ και τη Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το 2/2 κόντρα στην Λιντζ και μαζί με τη νίκη της Ίντερ απέναντι στη Χετάφε, πήραν την πρόκριση στους «8» του Europa League.

Την νίκη με 2-0 πήρε η Ίντερ κόντρα στην Χετάφε, σε μόνο ματς που έγινε σε ουδέτερη έδρα στην Γερμανία. Οι “Νερατζούρι” πήραν την πρόκριση, όπως και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που νίκησε την Λιντζ 2-1 και έκανε το 2/2 απέναντι στους Αυστριακούς.

Στη Γερμανία η Χετάφε μπήκε καλύτερα από την Ίντερ στα πρώτα λεπτά. Οι Μιλανέζοι άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι και να δημιουργούν φάσεις μετά το πρώτο 20λεπτο και έφτασαν στο γκολ στο 33ο λεπτό. Ο Λουκακού δέχτηκε μια βαθιά μπαλιά από τον Αλεσάντρο Μπαστόνι, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Σοφία και άνοιξε το σκορ (1-0).

Η Ίντερ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε στο 48′. Μετά το κόρνερ ο Νταμπρόζιο πήρε την μπάλα, έκανε ένα γυριστό, αλλά ο γκολκίπερ της Χετάφε έδιωξε εντυπωσιακά. Η Χετάφε έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς ο Μολίνα έχασε πέναλτι στο 75ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η ομάδα του Κόντε έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 80′ να κάνει το 2-0 αλλά ο Λουκακού από το ύψος του πέναλτι έκανε τσαφ και να στέλνει τη μπάλα έξω. Τελικά οι μιλανέζοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα στο 83′. Μετά από σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα των Ισπανών δεν μπόρεσε να διώξει με τον Έρικσεν να πιάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Λιντζ 2-1

Η Λιντζ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχασε αρκετές φάσεις σε αντίθεση με την Μάντσεστερ. Μάλιστα οι Αυστριακοί είχαν και δοκάρι στο 10ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Βέιζινγκερ πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, παραμένοντας το 0-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Λιντζ κατάφερε και άνοιξε το σκορ στο 55′. Ο Βίζινγκερ βρήκε κενό χώρο, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα του ανήμπορου να αντιδράσει Ρομέρο. Ωστόσο οι “διάβολοι” του Σόλσκιερ χρειάστηκαν μόλις 2 λεπτά (57′) για να ισοφαρίσουν. Ο Λίνγκαρντ μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Τελικά οι Άγγλοι πήραν την νίκη. Ο Μαρσιάλ που είχε μπει ελάχιστα λεπτά πριν στο παιχνίδι άλλαξε ωραία τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα δίνοντας την νίκη με 2-1 στην ομάδα του.