Ίντερ – Μίλαν: Ο Ζιρού έβαλε “φωτιά” στη μάχη του Σκουντέτο

Με δύο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού μέσα σε δύο λεπτά, η Μίλαν νίκησε με ανατροπή την Ίντερ και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα.

Με δύο γκολ του Ζιρού στο 75′ και το 78′, η Μίλαν έκανε την ανατροπή επί της Ίντερ και νίκησε με 1-2 στο Μεάτσα, μπαίνοντας για τα καλά στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Η Μίλαν με νίκη στο ντέρμπι της πόλης βρίσκεται πλέον στο -1 από την Ίντερ και αναμένεται μάχη στις δέκα εναπομείναντες αγωνιστικές για την κατάκτηση του Σκουντέτο.

Η Ίντερ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό έχοντας την κατοχή και με κύρια αρτηρία της επιθετικής δραστηριότητας την αριστερή της πτέρυγα προσπάθησε να πληγώσει την Μίλαν. Οι Ροσονέρι, είχαν αμυντική προσέγγιση στο παιχνίδι, με κύριο μέλημα να κλειδώσουν τα επιθετικά ατού της Ίντερ και έπειτα με αντεπιθέσεις να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Η τακτική της Ίντερ είδε να λειτουργεί στο 11ο λεπτό που η γηπεδούχος είχε ακυρωθέν γκολ με τον Ντάμφρις. Ο Τσαλχάνογλου είδε την κίνηση του Πέρισιτς στα αριστερά, ο Κροάτης πήρε την μπάλα, σέντραρε στην περιοχή και ο Ντάμφρις πήδηξε πιο ψηλά από τον Ερνάντες και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, ο Πέρισιτς ήταν σε θέση οφσάιντ και σε συνενόηση διαιτητή και VAR δόθηκε η παράβαση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Πέρισιτς και πάλι από τα αριστερά σέντραρε, η άμυνα της Μίλαν έδιωξε εκεί που ήταν ο Μπρόζοβιτς, ο μέσος της Ίντερ έκανε το σουτ και ο Μενιάν με δεύτερη προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

Η γηπεδούχος έφτασε κοντά γκολ στο 26ο λεπτό με τον παίχτη “αποκάλυψη” του περασμένου Euro, Νικολό Μπαρέλα. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες δέχτηκε την μπάλα στην περιοχή με πλάτη στο τέρμα, έσπασε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι προς τον Μπαρέλα, με τον Ιταλό να σουτάρει άουτ.

Η Ίντερ συνέχισε σε υψηλό τέμπο και με τον Λαουτάρο Μαρτίνες σε ρόλο πλέι μέικερ έχασε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία με τον Ντάμφρις στο 29ο λεπτό. Ο στράικερ της Ίντερ βγήκε στα αριστερά, ο Ντάμφρις έκανε κίνηση κρυφού φορ, ο Μαρτίνες τον έβγαλε σε θέση τετ α τετ αλλά ο Ολλανδός νικήθηκε από τον Μενιάν που κράτησε το “μηδέν”.

Η Μίλαν είδε τον Χαντάνοβιτς στο 35′ να της στερεί το γκολ στο εξαιρετικό σουτ του Τονάλι και στην συνέχεια την προβολή του Λεάο να χτυπάει στον Σκρίνιαρ και να φεύγει κόρνερ.

Η Ίντερ πήρε το προβάδισμα στο 39ο λεπτό με τον Πέρισιτς. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες σούταρε με τον Μενιάν να παραχωρεί κόρνερ, ο Τσαλχάνογλου ανέλαβε την εκτέλεση και ο Πέρισιτς αμαρκάριστος έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με εντελώς διαφορετική τροπή. Η Μίλαν πήρε την μπάλα στα πόδια της και ήταν κυρίαρχη με την Ίντερ να προσπαθεί να προασπίσει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 50ο λεπτό με το σουτ του Τονάλι, το οποίο κόντραρε στον Ντάμφρις και έφυγε κόρνερ.

Η Μίλαν έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Ολιβιέ Ζιρού. Στο 75′ ο Τονάλι κέρδισε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, πάσαρε στον Ντίας αυτός έκανε το σουτ, ο Μπαστόνι έβαλε την κόντρα και ο Γάλλος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ζιρού από άφαντος έγινε ήρωας καθώς σκόραρε για δεύτερη φορά στο 78ο λεπτό. Ο Καλάμπρια έδωσε στο Ζιρού στην περιοχή και ο Γάλλος με εξαιρετική ντρίμπλα άδειασε τον Ντε Φράι και πλάσαρε ιδανικά το Χαντάνοβιτς.

Στα υπόλοιπα λεπτά, η Μίλαν κράτησε εύκολα το σκορ και η μόνη στιγμή αξία αναφοράς είναι η απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ερνάντες στο 96ο λεπτό.

Σκόρερ: 39′ Πέρισιτς – 75′,78′ Ζιρού

Κίτρινες: 60′ Τσαλχάνογλου,84′ Σκρίνιαρ – 21′ Ρομανιόλι, 72′ Ντίας, 76′ Μπενασέρ, 92′ Κρούνιτς

Κόκκινες: 96′ Ερνάντες

Ίντερ (Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι (82′ Νταρμιαν), Ντε Φρέι, Σκρίνιαρ, Πέρισιτς (70′ Ντι Μάρκο), Τσαλχάνογλου (73′ Βιντάλ), Μπρόζοβιτς (82′ Βεσίνο), Μπαρέλα, Ντάμφρις, Τζέκο, Μαρτίνες (70′ Σάντσες)

Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Ρομανιόλι, Ερναντές, Τονάλι, Μπενασέρ (80′ Κρούνιτς), Σαλεμάκερς (46′ Μεσσίας), Κεσί (58′ Ντίας), Λεάο, Ζιρού