Εξάσφαιρη Ίντερ, γκέλα για Μίλαν, με ανατροπή η Βερόνα

Πάρτι στο Τζουζέπε Μεάτσα για την Ίντερ, γκέλα για τη Μίλαν που γλίτωσε την ήττα στο 94′, νίκη με ανατροπή για τη Βερόνα

“Διαστημική” Ίντερ, φιλοδώρησε με έξι τέρματα την Μπρέσια στο Μιλάνο. Γκελαρε η Μίλαν, στο Φερράρα που γλύτωσε την ήττα από την ΣΠΑΛ στο 94′ (2-2). Ματσάρα στην Βερόνα, η Ελλάς νίκησε με 3-2 την Πάρμα, για την 29η αγωνιστική της Serie A.

Η Ίντερ έστησε πάρτι στο Μιλάνο, απέναντι στην Μπρέσια, νικώντας με 6-0 με έξι διαφορετικούς σκόρερ. Οι παίκτες του Κόντε άνοιξαν το σκορ στο 5ο μόλις λεπτό με τον Άσλεϊ Γιάνγκ. Στο 20′ ο Σάντσες με πέναλτι έκανε το 2-0, για να έρθει ο Νταμπρόσιο στο 45′ για το 3-0. Το 4-0 έκανε ο Γκαγκιαρντίνι στο 52′, ενώ και ο Κρίστιαν Έρικσεν έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, στο 84′ για το 5-0. Το τελικό Ίντερ – Μπρέσια 6-0 έκανε ο Καντρέβα στο 89′.

Η Κάλιαρι έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Μπολόνια (1-1). Οι γηπεδούχοι πήγαν μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια με τέρμα του Μπάροου στο 45+3′. Ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Κάλιαρι βρήκε την ισοφάριση με τον Σιμεόνε στο 46′

Η ΣΠΑΛ έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής και νίκησε στην έδρα της με 2-0 την Μίλαν. Ο Βαλότι στο 13′ και ο Φλοκάρι στο 30′ πέτυχαν τα δύο τέρματα των γηπεδούχων, που έμεινα με δέκα παίκτες στο 43ο λεπτό, μετά από αποβολή του Νταλεσάντρο. Η Μίλαν μείωσε με τον Λεάο στο 79′ και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και το 90+4′ με αυτογκόλ του Βίσαρι.

Ματσάρα στην Βερόνα, με την Ελλάς Βερόνα να παίρνει εν τέλει την νίκη με 3-2 κόντρα στην Πάρμα. Ο Κουλουσέφσκι έκανε το 1-0 στο 14′ για την Πάρμα αλλά στο 45+3′ ο Ντι Καρμίνε ισοφάρισε. Στον 54′ ο Ζακάγκνι έβαλε μπροστά στο σκορ την Βερόνα, για να έρθει μετά από 10 λεπτά ο Γκαγλιόλο να ισοφαρίσει αυτή την φορά για την Πάρμα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση έβαλε ο Πεσίνα στο 81′.

Με το διπλό από την έδρα της Φιορεντίνα έφυγε η Σασουόλο που νίκησε 3-1. Ο Ντεφρέλ στο 24′ με πέναλτι έκανε το 1-0. Ο ίδιος στο 35′ διπλασίασε τα τέρματα του και της ομάδας του και ο Μούλντουρ στο 63′ “σφράγισε” την νίκη της Σασουόλο. Ο Κουτρόνε μείωσε σε 3-1 στο 90ο λεπτό.

Νίκη-ανάσα για την παραμονή στην κατηγορία πέτυχε η Σαμπντόρια στην έδρα της Λέτσε με 2-1. Από την άσπρη βούλα και τα τρία γκολ της αναμέτρησης. Ο Ραμίρεζ στο 40′ και 75′ πέτυχε τα τέρματα της Σαμπντόρια, ενώ για την Λέτσε σκόραρε ο Μανκόσου.