Τίτλος τέλος για την Ίντερ, αλλά συνεχίζει να κυνηγάει την 2η θέση

Ασταμάτητη η Ίντερ, παρέσυρε τη Νάπολι και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της δευτεραθλήτριας.

Το μόνο που κυνηγάνε οι “Νερατζούρι” είναι η 2η θέση, για να κλείσει θετικά η χρονιά, ενώ η ομάδα του Γκατούζο απομακρύνεται από την ευρωπαϊκή ζώνη, δίχως να την νοιάζει, αφού έχει πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο από την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ νωρίς και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια. Ο Ντ’ Αμπρόσιο σκόραρε στο 11′, μετά από εξαιρετική ασίστ στην περιοχή από τον Μπιράτζι. Αυτή η φάση ήταν και η μόνη που πρόσφεραν, ενώ οι Ναπολιτάνοι δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου τους αδίκησε.

Οι παίκτες του Κόντε μπήκαν αποφασισμένοι να διατηρήσουν το 1-0 υπέρ τους, αλλά και να κλειδώσουν τη νίκη. Έτσι και έγινε στο 74′, με τον Μαρτίνεζ να έρχεται από τον πάγκο στο 60′ και με δυνατό σουτ, σιγούρεψε τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για ένα γκολ, είτε για να ισοφαρίσουν πριν το 74′, είτε για να ξαναμπούν στο παιχνίδι μετά από εκείνο το σημείο. Δεν κατάφεραν, όμως, να διασπάσουν την αντίπαλη, και πολύ καλά οργανωμένη, άμυνα.

Κίτρινες: Σάντσεζ (22′), Μπρόζοβιτς (45+4′), Μπαρέλα (55′), Κόντε (56′), Μπιράτζι (77′), Λοσάνο (81′)

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φράι, Ντ’ Αμπρόσιο, Μπιράτζι (80′ Γιανγκ), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Καντρέβα (60′ Γοδίν), Βαλέρο (89′ Έρικσεν), Σάντσεζ (60′ Μαρτίνεζ), Λουκάκου (89′ Μόουζες)

Νάπολι (Γκατούζο): Μέρετ, Ρούι (65′ Γκουλάμ), Κουλιμπαλί, Μαξίμοβιτς, Χισάι (84′ Μαλκούιτ), Ντέμε, Έλμας, Ζιελίνσκι (65′ Άλαν), Ινσίνιε, Μίλικ (84′ Καγιεχόν), Πολιτάνο (75′ Λοσάνο)