Έ-χ-ασε την ευκαιρία να προσπεράσει την Γιούβε η Ίντερ

Για την 9η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος η Ίντερ κόλλησε στο ισόπαλο αποτέλεσμα 2-2 με την δύσκολη Πάρμα στο Τζουζέπε Μεάτσα.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν τον Χαντάνοβιτς με τους Καραμό και  Ντερμάρκου.

Στο 13’ η Ίντερ έκανε την πρώτη της ευκαιρία με τον Γκαρλιαντίνι με την Πάρμα να απαντά με τον Κουλουσεφκι. Το 1-0 έγινε από στατική φάση με δράστη τον Καντρέβα, ωστόσο η χαρά τους κράτησε για λίγο καθως ο Καραμό έφερε το ματς στα ίσια με τον Γάλλο να εκτελεί  τον Χαντάνοβιτς . Στην συνέχεια η ομάδα του Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα ξανά επισκέφτηκε τον Χαντάνοβιτς με τον Ζερβινιό να αστοχεί στο 29’. Ένα λεπτό αργότερα ο Ιβοριανός έκανε το 2-1  έπειτα από πάσα του Καραμό . Το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη η Ίντερ μπήκε συγκεντρωμένη με αποτέλεσμα να κάνει το 2-2 με τον Λουκάκου, αρχικά το γκολ ήταν να ακυρωθεί αλλά το VAR έδειξε την σέντρα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά και οι δυο ομάδες έδειχναν ότι ήθελαν να πετύχουν και τρίτο γκολ όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι. Όσο πλησίαζε το φινάλε του αγώνα η  Ίντερ προσπάθησε περισσότερο για το γκολ, όμως η Πάρμα διαχειριζόταν τις επιθέσεις με εξαιρετική αμυντική λειτουργία. Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Πλέον η Ίντερ είναι στο -1 από την Γιουβέντους με 22 βαθμούς, ενώ η Πάρμα είναι στην 7η θέση με 13 βαθμούς.