Ιωνικός-ΑΕΚ: Διπλό ανατροπής στη Νίκαια

Με γκολ του Τσούμπερ στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και νίκησε εκτός έδρας τον Ιωνικό.

Παλικαρίσιο διπλό στη Νίκαια πήρε η ΑΕΚ με 1-2 επί του Ιωνικού, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στο 92′ με δράστη τον Στίβεν Τσούμπερ.

Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν στο 38΄ με τον Σεμπά και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βίντα ισοφάρισε στο 82΄ και το γκολ του Τσούμπερ στο 90+2′, έδωσε στην Ενωση τους τρεις βαθμούς, που τη φέρνουν στο -1 από την κορυφή, εν αναμονή του ντέρμπι Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

Η Ένωση μπήκε νωθρά στην αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να έχει την δυνατότητα να δημιουργεί μεγάλες ευκαιρίες και τον Ιωνικό στην κόντρα να απειλεί την Ένωση.

Η πρώτη σημαντική στιγμή της αναμέτρησης ήρθε με την συμπλήρωση 22 λεπτών αγώνα με το σουτ του Κάνιας που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη. Ο Ιωνικός πήρε το προβάδισμα στο 38ο λεπτό με το γκολ του Σέμπα. Ο Φατιγκά βρέθηκε στον χώρο του άξονα, πάσαρε στον Σέμπα στα δεξιά αυτός απέφυγε τον Μουκουντί και με δυνατό τελείωμα νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Η Ένωση προσπάθησε με το σουτ του Αραούχο στο 36′ και την εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί στο 41′ που έδιωξε ο Χουτεσιώτης σε κόρνερ.

Ο Χατζισαφί έκανε το σουτ στο 46′ που έδιωξε ο τερματοφύλακας του Ιωνικού. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Φαν Βερτ είχε διπλή ευκαιρία στο 56′ με τον Χουτεσιώτη να διώχνει την προσπάθεια του Ολλανδού ισάριθμες φορές.

Στο 75′ ο Γκατσίνοβιτς από την μικρή περιοχή αστόχησε.

Στο 82′ ο Βίντα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Φερνάντες εκτέλεσε κόρνερ, ο Κροάτης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση πήρε την νίκη στο 92ο λεπτό. Ο Μάνταλος βρήκε τον Τσούμπερ στην περιοχή και ο Ελβετός με δυνατό σουτ έδωσε την νίκη στην ΑΕΚ και απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει.

Σκόρερς: 38′ Σέμπα – 81′ Βίντα, 92′ Τσούμπερ

Κάρτες: Φαντιγκά, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας, Αντούνιες – Βίντα, Σιμάνσκι, Μουκουντί, Άμραρατ, Τσούμπερ

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γούλερι (88΄ Μάντζης), Σόουζα (50΄ Αντούνες), Βαλεριάνος, Κάνιας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάκιτς, Σεμπά, Φαντιγκά (76΄ Ρουμπουλάκου)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (63΄ Γκατσίνοβιτς), Αμραμπατ (74΄ Τσούμπερ), Γιόνσον, Πινέδα (74΄ Μάνταλος), Φαν Βέερτ (62΄ Φερνάντες), Αραούχο