Ιωνικός-Ατρόμητος: “Ροκ” ματς στη Νεάπολη με νικητές τους Περιστεριώτες

Σε ένα ματς με ανατροπή και πολλή ένταση, ο Ατρόμητος έφυγε με το διπλό από τη Νεάπολη επί του Ιωνικού.

Ο Ατρόμητος νίκησε με 1-4 τον Ιωνικό στη Νεάπολη για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλή ένταση, με τους Νικαιώτες να προηγούνται και τους Περιστεριώτες να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, και να παίρνουν τους 3 βαθμούς.

Για τον Ιωνικό άνοιξε το σκορ ο Χαβιέρ Μεντόσα στο 38’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Και για τον Ατρόμητο σκόραραν ο  Ουαζντί Κεσχρίντα στο 53’, ο Σάμουελ Φριτζόνσον στο 55’, ο Γκαετάν Ρομπάιγ στο 61’ και ο Μάριος Τζαβίδας στο 90’+1.

Ο Ιωνικός έτσι, έμεινε στον 1 βαθμό, με τον Ατρόμητο να φτάνει στους 7.

Το ματς

Με 3-4-2-1 παρέταξε τον Ιωνικό ο Δημήτρης Σπανός, με τον Χουτεσιώτη στο τέρμα, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες τριάδα στην άμυνα, Μύγας, Βαλεριάνος στα πλάγια, Κάνιας, Μασάς στον άξονα, Μεντόσα, Άοσμαν μεσοεπιθετικά και Μάντζης στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη, ο Κρις Κόλμαν ξεκίνησε τον Ατρόμητο με 4-3-3 με τον Γιαννιώτη στο τέρμα, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας στην άμυνα, Γκονζάλες, Κουέν, Μουνίθ στο κέντρο, Ρομπάιγ, Ροτάριου, Κάρτανσον στην επίθεση.

Ο Ιωνικός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, δημιουργώντας φάσεις, απέναντι σε έναν Ατρόμητο που περίμενε να βρει χώρους για να αντεπιτεθεί. Κάτι που έκανε μετά τα μέσα του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με την εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι από το 53’ έως το 61’ πέτυχαν 3 γκολ κάνοντας την ανατροπή και παίρνοντας τη νίκη.

Στο 8ο λεπτό, ο Άοσμαν μοίρασε πολύ ωραία στον Μάντση, που βγήκε φάτσα με τον Γιαννιώτη, με τον τερματοφύλακα των Περιστεριωτών να μπλοκάρει. Όμως ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία, με τη φάση να λογίζεται ως μη γενόμενη.

Η καλύτερη στιγμή όμως ήρθε στο 9’, όταν Άοσμαν και Μεντόσα συνεργάστηκαν, ο δεύτερος δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της περιοχής που πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο 11’ ο Κιάρτανσον έκανε γύρισμα περίπου από το ύψος του πέναλτι, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει.

Στο 13’ ο Άοσμαν δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με τον Γιαννιώτη να πέφτει και να μπλοκάρει. Ο τερματοφύλακας των Περιστεριωτών δύο λεπτά μετά, επενέβη σε γύρισμα του Άοσμαν. Ενώ αμέσως μετά οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως Τζοβάρας και VAR είδαν πως δεν υπάρχει κάτι.

Στο 18’ ο Κιάρτανσον βγήκε φάτσα με τον Χουτεσιώτη, με τον Ρομαό να αποσοβεί την κατάλληλη στιγμή.

Ένα λεπτό μετά, ο Μεντόσα βρήκε χώρο, σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ήταν και πάλι λίγο άστοχο. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μάντζη στο 20’. Και στο 23’ ο Άοσμαν έκανε ατομική ενέργεια, πήρε τη φάση πάνω του, αλλά το σουτ που έκανε μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.

Στο 25’ ο Μάντζης έκανε μια κεφαλιά που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 30’ ο Ατρόμητος βγήκε στην κόντρα, ο Γκονζάλες σούταρε από διαγώνια θέση, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει με υπερένταση. Ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Ρομπάιγ πλάσαρε σχεδόν παράλληλα με το τέρμα, με τη μπάλα να περνά αργά ελάχιστα άουτ.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε στο 38ο λεπτό. Ο Μεντόσα εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, πέρασε αριστοτεχνικά τη μπάλα πάνω από το τείχος και την έστειλε στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 1-0.

Στο 49’ ο Ρομπάιγ για τον Ατρόμητο δοκίμασε φαλτσαριστό πλασέ από το ύψος της περιοχής, που μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Χουτεσιώτης.

Ο Ατρόμητος έφτασε στην ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά. Στο 53’ η μπάλα έφτασε στον Κεσχρίντα μετά από συνεργασία με τον Κλωναρίδη, μπήκε από δεξιά, σούταρε από πλάγια θέση και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Και στη συνέχεια, στο 55’ ο Φριτζόνσον πλάσαρε ωραία από το ύψος της περιοχής για το 1-2.

Όμως οι Περιστεριώτες δεν έμειναν εκεί και πέτυχαν και τρίτο γκολ. Στο 61΄ο Κουέν έβγαλε κάθετη στον Τζαβίδα, αυτός μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε και ο επερχόμενος Ρομπάιγ στην κενή εστία έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Στο 73’ η μπάλα έφτασε στον Λοβέρα μέσα στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε να πλασάρει (όντας σε πλεονεκτική θέση), με την άμυνα του Ατρομήτου να διώχνει.

Και στην αντεπίθεση ο Χουτεσιώτης μάζεψε πλασέ του Τζαβίδα.

Στο 75’ ο Ρομπάιγ μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, σκόραρε, όμως μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ δεν μέτρησε καθώς υπήρχε οφσάιντ.

Στο 79’ ο Κάνιας σούταρε με δύναμη εκτός περιοχής, με τον Γιαννιώτη να πέφτει και να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 90’ μετά από αντεπίθεση του Ατρομήτου, η μπάλα έφτασε στον Τζαβίδα, που όμως ο Χουτεσιώτης τους είπε «όχι»

Στο 90’+1’ ο Ατρόμητος σκόραρε ξανά. Ο Κλωναρίδης έκανε ατομική ενέργεια από δεξιά, πλάσαρε, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε ασταθώς και ο Τζαβίδας από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Ενώ στο 90’+3’ ο Γιαννιώτης μπλόκαρε σουτ του Γιαννιώτη.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες (59’ Μίλο), Βαλεριάνος, Κάνιας, Μασάς (87’ Ελευθεριάδης), Μεντόσα (68’ Λοβέρα), Άοσμαν, Μάντζης (59’ Ιωαννίδης)

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Γκονζάλες (89’ Έρλινγκμαρκ), Κουέν, Μουνίθ (46’ Φριτζόνσον), Ρομπάιγ (84’ Τζοβάρας), Ροτάριου (46’ Κλωναρίδης), Κάρτανσον (46’ Τζαβίδας)