Ιωνικός-Λαμία: Έφυγε με τη νίκη από τη Νίκαια

Πρώτη ήττα στη Νεάπολη υπέστη ο Ιωνικός, με τη Λαμία να πανηγυρίζει το πρώτο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα

Η Λαμία έφυγε με το τρίποντο από το γήπεδο της Νεάπολης, επικρατώντας με 1-2 του Ιωνικού, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 21΄ με πέναλτι του Μανούσου σε χέρι του Ντάλσιο, ο οποίος αποβλήθηκε, ενώ οι Νικαιώτες ισοφάρισαν στο 36΄ με τον Άοσμαν, αλλά το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Γκόλεμιτς στο 55΄.

H ομάδα του Γρηγορίου σημείωσε με τη σειρά της την πρώτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ιωνικός υπέστη την δεύτερη ήττα συνολικά και πρώτη στη Νίκαια.

Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης ο Άοσμαν πήρε τη μπάλα μετά από πάσα του Καμπράλ, σούταρε, αλλά μετά από κόντρα πέρασε κόρνερ.

Στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα στο ματς, μετά από εξ´ επαφής προσπάθεια του Μανούσου.

Η Λαμία ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει πρώτη το σκορ, με πέναλτι του Μανούσου στο 21΄, το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής σε βάρος του Ντάλσιο, όταν απομάκρυνε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή με το χέρι, σε κεφαλιά του Γκόλεμιτς. Ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR έδωσε το πέναλτι και παράλληλα ο Ντάλτσιο αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και οι γηπεδούχοι συνέχισαν με 10 παίκτες.

Στο 33ο λεπτό ο Άοσμαν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς, με σουτ εντός περιοχής να περνάει άουτ.

Στο 36ο λεπτό μετά την αλλαγή του Σπανού, ο Μάναλης έστρωσε όμορφα στον Άοσμαν και ο δεύτερος βρήκε τον χώρο και πέρασε την άμυνα της Λαμίας ισοφαρίζοντας για τον Ιωνικό σε 1-1.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ιωνικός υποχρεώθηκε σε αλλαγή με τον Τσιγκρίνσκι να βγαίνει λόγω τραυματισμού στον προσαγωγό και τον Βαφέα να παίρνει την θέση του.

Ο Ιωνικός έκανε διπλή προσπάθεια να περάσει μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 54ο λεπτό ο Τιρόνε σούταρε και η μπάλα έφυγε κόρνερ και ο Γκόλεμιτς στο 55ο λεπτό με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Στο 58ο λεπτό η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ.  Ένα λεπτό μετά ο Ιωνικός προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά ο Γκαραβέλης έσωσε την εστία του.Στα επόμενα δυο λεπτά και οι δυο ομάδες διαδοχικά χάσανε δυο τεράστιες ευκαιρίες να σκοράρουν.

Η ένταση στην Νεάπολη είχε ανεβεί αισθητά πολύ. Στο 68ο λεπτό η Λαμία αναγκάστηκε και εκείνη σε αναγκαστική αλλαγή, βάζοντας τον Μανουσάκη στην θέση του Μανούσου, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

Η ομάδα της Λαμίας έδειχνε να ελέγχει το ματς και ο Ιωνικός έκανε αρκετές αλλαγές για να μπορέσει να ξαναμπεί στο ματς, μιας και έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Στο 83ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα φάουλ σε πολύ καλή θέση, το οποίο εκτέλεσε ο Άοσμαν με διπλή προσπάθεια, αλλά βρήκε και τις δυο φορές πάνω στην άμυνα της Λαμίας.

Ο Ιωνικός πίεζε πολύ στα τελευταία λεπτά για να βρει εκ νέου την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα.

Κίτρινες: – Μαρτίνεθ, Καραμάνος, Γκόλεμιτς

Κόκκινες: 18΄ Ντάλσιο

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας (76΄ Κωνσταντινίδης), Τσιγκρίνσκι (46΄ Βαφέας), Σάντσεζ (88΄Μπουένο), Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας (76΄ Μπάσα), Ντάλσιο, Άοσμαν, Καμπράλ (35΄ Μάναλης), Τουράμ.

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης , Βύντρα, Γκόλεμιτς, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Μαζουλουξής, Νούνιες (90′ Σκόνδρας), Ρόμανιτς (88΄ Αραμπούλι), Τάιρον (69΄ Μανουσάκης), Μανούσος (68΄ Μπεχαράνο), Καραμάνος.