Ιωνικός-Λεβαδειακός: Είχαν καλό ρυθμό αλλά έμειναν στο μηδέν

«Λευκή» ισοπαλία ανάμεσα σε Ιωνικό και Λεβαδειακό στη Νεάπολη.

Ιωνικός και Λεβαδειακός έμειναν στο 0-0 στο γήπεδο της Νεάπολης για την 2η αγωνιστική της Super League.

Σε ένα ματς το οποίο παρά το γεγονός ότι δεν σημειώθηκαν τέρματα, είχε κατά διαστήματα πολύ καλό ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Νικαιώτες έδωσαν τον πρώτο επίσημο αγώνα της φετινής χρονιάς στο γήπεδό τους, ενώ πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η Σούπερ Λίγκα βράβευσε τον γενικό αρχηγό, Ανδρέα Πασπαλιάρη, ως αρχαιότερο μέλος της ΠΑΕ Ιωνικός.

Την επόμενη αγωνιστική, ο μεν Ιωνικός θα αγωνιστεί στο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στον Ολυμπιακό, ενώ ο Λεβαδειακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό, με την έδρα του αγώνα να είναι υπό αναζήτηση.

Το ματς

Με 3-5-2 παρέταξε τον Ιωνικό ο Δημήτρης Σπανός, με τον Χουτεσιώτη στο τέρμα, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες στην άμυνα, Μύγα, Βαλεριάνο στα πλάγια, Άοσμαν, Μασάς, Μεντόσα στο χώρο του κέντρου και οι Ιωαννίδης, Μάντζης στην επίθεση.

Από την άλλη, ο Γιάννης Ταουσιάνης ξεκίνησε με 4-3-3 τον Λεβαδειακό, με τον Μάρκοβιτς στο τέρμα, Κωνσταντινίδη, Βινίσιους, Τζημόπουλο, Βήχο στην άμυνα, Μεχία, Συμελίδη, Μπελμόντε στο κέντρο, Βρακά, Μουτίνιο στα άκρα και Δούμτσιο στην επίθεση.

Στο 7ο λεπτό, αρχικά ο Μεντόσα και στη συνέχεια ο Βαλεριάνος δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο. Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Άοσμαν από πλεονεκτική θέση δεν μπορεσε να εκμεταλλευτεί τη μπαλιά του Μάντζη, με τον Συμελίδη να παρεμβάλλεται και να αποσοβεί.

Στο 11’ ο Άοσμαν εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μάρκοβιτς.

Στο 13’ ο Συμελίδης μπήκε στην περιοχή του Ιωνικού, σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός, στην πρώτη μεγάλη φάση του Λεβαδειακού στο ματς.

Στο 23’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Μάντζης έκανε κεφαλιά που δεν βρήκε στόχο, ωστόσο ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία.

Στο 28’ ο Άοσμαν έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ από τη γωνία σχεδόν της περιοχής, με τον Μάρκοβιτς να πέφτει και να διώχνει.

Στο 37’ ο Βήχος δοκίμασε ένα αρκετά μακρινό σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Και στο 38’ ο Μύγας μπήκε από δεξιά, σούταρε με τον Μάρκοβιτς να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 57’ ο Μπελμοντε σούταρε από μακριά, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα τη μπάλα.

Δύο λεπτά μετά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μασάς που σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα.

Στο 62’ ο Βρακάς βρήκε ένα μακρινό σουτ στην κίνηση, αλλά δε βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά μετά, ο Ιωνικός κυκλοφόρησε τη μπάλα, εκείνη έφτασε στον Μασάς που σούταρε άστοχα.

Στο 76’ ο Λοβέρα που είχε εισέλθει λίγο πριν στον αγωνιστικό χώρο, σέντραρε για τον Μάντζη, που έκανε καλή κεφαλιά που μπλόκαρε ο Μάρκοβιτς.

Στο 82’ ο Αντούνες έκανε πολύ ωραίο φαλτσαριστό πλασέ, αναγκάζοντας τον Κροάτη τερματοφύλακα του Λεβαδειακού να εκτιναχθεί για να διώξει σε κόρνερ.

Στο 90’ ο Τσιριγώτης βγήκε τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη, πλάσαρε αλλά αστόχησε για λίγα εκατοστά.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Μύγας, Βαλεριάνος, Άοσμαν, Μασάς (67’ Μίλο), Μεντόσα (67’ Λοβέρα), Ιωαννίδης (67’ Ελευθεριάδης), Μάντζης

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Βινίσιους (85’ Λιάγκας), Τζημόπουλος (65’ Μπάχανακ), Βήχος, Μεχία, Συμελίδης (75’ Χάμοντ), Μπελμόντε, Βρακάς (85’ Τσιριγώτης), Μουτίνιο (46’ Λούα Λούα), Δούμτσιος