ΗΠΑ και Σουηδία οι επόμενες που πήραν την πρόκριση

ΗΠΑ και Σουηδία, νίκησαν αντίστοιχα Ισπανία και Καναδά και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών της Γαλλίας.

Ισπανία-ΗΠΑ 1-2

Οι ΗΠΑ έγιναν η επόμενη ομάδα που έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών της Γαλλίας, καθώς επικράτησαν με 2-1 της Ισπανίας στη Ρεμς.

Μόλις στο 6ο λεπτό, η Ράπινο με πέναλτι έκανε το 1-0 για τις Αμερικανίδες.

Τρία λεπτά μετά, ύστερα από λάθος της Νέχερ, η Ερμόσο έκλεψε τη μπάλα και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Ραπίνο, στο 75ο λεπτό, σκόραρε και πάλι από την άσπρη βούλα, σε ένα πέναλτι που χρειάστηκε το VAR για να καταλογιστεί.

Ισπανία (Βίλδα): Πάνιος, Ουάμπι, Παρέδες, Λοσάδα (32’ λ.τρ. Γκαρθία), Κορεδέρα, Ερμόσο, Πουτέγιας (78’ Φάλκον), Γκουιγιάρο, Τορεσίγια (83’ Καλντεντέι), Λεόν, Γκαρσία

ΗΠΑ (Έλις): Νέχερ, Μιούις, Σούερμπρουν, Ο’Χάρα, Νταλκέμπερ, Ερτζ, Μόργκαν (85’ Λόιντ), Ράπινο (90’+7 Πρες), Λαβέλ (89’ Χοράν), Χιθ, Νταν

Οι ΗΠΑ, στα προημιτελικά θα αγωνιστούν με την οικοδέσποινα Γαλλία.

Σουηδία-Καναδάς  1-0

Η Σουηδία ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα της φάσης των «16» κόντρα στον Καναδά, καθώς επικράτησε με 1-0 στο Παρίσι.

Η Μπλακστένιους στο 55ο λεπτό, έκανε το 1-0, ύστερα από ωραία ομαδική ενέργεια.

Στο 69ο λεπτό, η Λίντχαλ απέκρουσε πέναλτι (ύστερα από χέρι) της Μπέκι.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι άνοιξε, οι Καναδές προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Σουηδία (Γκέραρντσον): Λίνταλ, Σέμπραντ, Γκλας, Φίσερ, Έρικσον, Ασλάνι, Γιάκομπσον, Μπλακστένιους (90’+4 Άνβεγκαρντ), Σέγκερ, Ρόλφο (89’ Χέρτιγκ), Ρούμπενσον (79’ Μπιορν)

Καναδάς (Χάινερ-Μόλερ): Λάμπε, Τσάπμαν (84’ Κιν), Μπουχάναν, Ζαντόρσκι, Λόρενς, Σκοτ, Σινκλέρ, Σμιντ, Πρινς (64’ Λέον), Μπέκι (84’ Ριβιέρ), Φλέμινγκ

Η Σουηδία στα προημιτελικά θα αγωνιστεί με τη Γερμανία.