Ηρωική ισοπαλία για τον Ατρόμητο

Πολύ σημαντική ισοπαλία 0-0 πήρε ο Ατρόμητος κόντρα στη Λέγκια στη Βαρσοβία για το πρώτο ματς του 3ου προκριματικού του Γιουρόπα Λιγκ.

Σε ένα παιχνίδι για… γερά νεύρα, η Λέγκια πίεσε τον Ατρόμητο, ωστόσο το μυαλωμένο παιχνίδι των παικτών του Γιάννη Αναστασίου, αλλά και  ο Μπάλας Μέγερι βρέθηκε σε μεγάλη μέρα κρατώντας όρθια την ομάδα του. Είχε και την τύχη με το μέρος του η ομάδα του Περιστερίου που είδε τους Πολωνούς να έχουν και δύο δοκάρια.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Σπύρο Ρισβάνη, ο οποίος κράτησε όλη την άμυνα και δεν επέτρεψε στους Πολωνούς να φτάσουν στο στόχο τους.

Πλέον ο Ατρόμητος θα τα παίξει όλα για όλα στον επαναληπτικό του Περιστερίου την προσεχή Τετάρτη, 14/8 στις 19:00, καθώς θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να είναι εκείνος που θα πάρει το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Το ματς

Με σχηματισμό 5-3-2 παρέταξε τους Περιστεριώτες ο Γιάννης Αναστασίου, με τους Γούτα, Χϊλα και Ρισβάνη στο κέντρο της άμυνας, Νάτσος και Κατράνης ακραία μπακ, Χαρίσης, Ούμπιδες, Μάντσον η τριάδα στα χαφ και ο Μανούσος με τον Βέλλιο μπροστά.

Στο πρώτο μέρος, η Λέγκια ήταν εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν πίεσε ιδιαίτερα τους Περιστεριώτες.

Η εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου δεν ήταν πολύ διαφορετική, ωστόσο τότε η Λέγκια άρχισε να βρίσκει διαδρόμους προς την περιοχή του Μέγερι και να απειλεί, με τον Ούγγρο τερματοφύλακα όμως όποτε χρειάζεται να δηλώνει «παρών» και να κρατάει όρθιους τους Περιστεριώτες.

Ο Ατρόμητος προς το τέλος του αγώνα προσπάθησε να επιτεθεί, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 19’ ο Γκβίλα έκανε μια καλή προσπάθεια μέσα στην περιοχή και πήρε ένα κόρνερ. Ένα λεπτό μετά, ο ίδιος παίκτης έκανε γύρισμα με την μπάλα να φεύγει παράλληλα με την εστία του Μέγερι και τον Κουλένοβιτς να μην προλαβαίνει να κάνει επαφή.

Στο 38’ ο Κουλένοβιτς πήρε τη μπάλα ύστερα από κόρνερ, σούταρε με την άμυνα να διώχνει σε νέο κόρνερ.

Στο 50’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Νοβίκοβας, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο του Μέγερι.

Στο 65’ ο Λουκίνιας ελίχθηκε ωραία και βρήκε τον Κουλένοβιτς, ο οποίος βγήκε φάτσα με τον Μέγερι, από πλάγια θέση και με τον Ρισβάνη να τον πιέζει και αστόχησε.

Στο 74’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος, ο Μέγερι βρήκε λίγο την μπάλα και αυτή κατέληξε στο οριζόντιο της εστίας του.

Στο 78’ ο Γκβίλα προσπάθησε να σκοράρει με γυριστό μέσα στην περιοχή έπειτα από γέμισμα, αλλά ο Μέγερι βγήκε και απομάκρυνε.

Στο 82’ ο Γκβίλα έστρωσε στον Λουκίνιας, που έπιασε καλό σουτ, αλλά ο Μέγερι είχε την απάντηση και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 88’ ο Μέγερι είπε πάλι «όχι» στο σουτ του Νοβίκοβας.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρόσα έκανε ένα καλό σουτ που όμως ήταν άστοχο.

Λέγκια Βαρσοβίας (Αλεξάνταρ Βούκοβιτς): Μαγιέσκι, Λέβτσουκ, Άντολιτς, Γκβίλα, Ρότσα, Νοβικόβας, Αντρέ Μαρτίνς, Βέσοβιτς, Γιεντρεγτζικ, Λουκίνιας, Κουλένοβιτς (65’ Καρλίτος)

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Μέγερι, Κατράνης, Γούτας, Κάχιλα, Ρισβάνης, Νάτσος, Μάντσον, Χαρίσης (72’ Ουγκράι ), Ούμπιδες (61’ Ρόσα), Μανούσος (84’ Ταλότσα), Βέλλιος