Ισοφάρισαν σε 1-1 τους Ράπτορς οι Γουόριορς

Οι περσινοί και προπέρσινοι πρωταθλητές Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς κατέβαλαν την αντίσταση των Τορόντο Ράπτορς με 109-104 στο Τορόντο, έκαναν το ”μπρέικ” και ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με τον ενθουσιασμό και την ώθηση από την ”καυτή” Σκότιαμπανκ Αρένα στον Καναδά με σκοπό τη δεύτερη νίκη.

Έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι με πέντε πόντους, χάρη στην πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γουόριορς ξεκίνησαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και με ένα επιμέρους σερί 18-0 διαμόρφωσαν διαφορά ασφαλείας, που δεν έχασαν ως το τέλος.

1. Καθοριστικό ήταν το τρίποντο του Αντρέ
  1. Ιγκουοντάλα
  1. 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με τη διαφορά να πηγαίνει από τους δύο στουε πέντε πόντους και να ”κλειδώνει” το διπλό για την ομάδα του Στηβ Κερ.

Μεγάλος απών για τους νικητές ο Κέβιν Ντουράντ, που ακόμα δεν έχει συνέλεθει από τον τραυματισμό του. Ενδέχεται να επιστρέψει στο game 3. Από αυτό θα λείπει όμως πιθανότατα ο Κλέι Τόμσον, που χτύπησε στον οπίσθιο μηριαίο και αποχώρησε κατά τη διάρκεια του ματς.

Νταμπλ-νταμπλ σημείωσε ο Κάζινς (11 π. 10 ρ.)  και ο Γκριν (17 π. 10 ρ.) για τους ”πολεμιστές”, ενώ Κάρι και Τόμσον βρέθηκαν επίσης σε καλή μέρα επιθετικά.

Για τους ”βόρειους”, ο Καγουάι Λέοναρντ συνέχισε τις υψηλές πτήσεις με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ, αλλά δεν είχε την ανάλογη συμπαράσταση για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη και το 2-0.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην έδρα των πρωταθλητών ξημερώματα Πέμπτης, όπου οι Ράπτορς θα ψάξουν ένα διπλό για να ανακτήσουν το πλεονέκτημα της έδρας.

Απ΄την άλλη, οι Γουόριορς θα επιδιώξουν το 2/2 για να πάρουν ισχυρό προβάδισμα στην κούρσα για τον τίτλο.

Υπενθυμίζεται ότι ο πρωταθλητής κρίνεται στις 4 νίκες.

Τελικοί ΝΒΑ Game 2

Τορόντο Ράπτορς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 104-109 (27-26, 32-28, 21-34, 24- 21)