Ισοφαρίστηκε στο τέλος η Ντόρτμουντ, αλλά απέκλεισε τη Σεβίλλη

Η Ντόρτμουντ ισοφαρίστηκε στην τελευταία φάση του αγώνα, όμως σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου ματς απέκλεισε τη Σεβίλλη.

Για τη φάση των 16 του Champions League, η Ντόρτμουντ αν και αναδείχτηκε ισόπαλη στο δεύτερο ματς με 2-2 και με παρακαταθήκη το 3-2 στη Σεβίλλη, προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης συνολικά με 5-4.

Για τους γηπεδούχους σκόρερ ήταν ο Χάαλαντ στο 35′ και στο 54′ με πέναλτι. Από την ομάδα του Λοπετέγι σκόραρε ο Εν Νεσιρί στο 69′ και στο 90+6′.

Η πρώτη φάση έγινε μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Οκάμπος ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο και εξαπέλυσε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Χιτζ ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Αρκετά λεπτά αργότερα στο 35′ ο Ρόις τροφοδότησε τον Χάαλαντ που σε κενή εστία σκόραρε για το 1-0 της Ντόρτμουντ. Τίποτα άλλο δεν συνέβη στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον στο 54ο λεπτό η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι, με τον Χάαλαντ να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0 για την ομάδα του.

Δέκα λεπτά μετά στο 64′, ο Γκόμεζ που είχε μπει πριν λίγο αλλαγή στο παιχνίδι, εξαπέλυσε ένα σουτ από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Χιτζ έπεσε και απέκρουσε.

Στο 67′ ο Όσκαρ εκτέλεσε φάουλ από καλό σημείο, όμως για ακόμα μια φορά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε και πάλι.

Στο 69′ ο Τσαν υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και ο Εν Νεσιρί που ανέλαβε το εκτέλεσε εύστοχα, μειώνοντας σε 2-1 για τη Σεβίλλη.

Η επόμενη φάση έγινε ένα μεγάλο διάστημα αργότερα στο 84ο λεπτό, όταν ο Νταχούντ έγινε αποδέκτης μέσα στην περιοχή, όμως το τελείωμα που έκανε δεν ήταν το ιδανικό και ως αποτέλεσμα μπλόκαρε εύκολα ο Μπούνου.

Στο 87′ έπειτα από κόρνερ ο Κουντέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Στο 90+6′ ο Ράκιτιτς εκτέλεσε το κόρνερ, με τον ο Εν Νεσιρί να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 20′ Μόρεϊ, 40′ Ακούνια, 51′ Κουντέ, 55′ Χάαλαντ, 55′ Τζόρνταν, 67′ Τσαν, 71′ Όσκαρ, 76′ Φερνάντο,  77′ Ντιέγκο Κάρλος

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτζ, Μόρεϊ (90+5′ Μενιέ), Χούμελς, Σούλτς (89′ Ζαγκαντού), Τσαν, Ντιλέινι, Μπέλινγκχαμ, Ρόις, Νταχούντ, Αζάρ (67′ Πάσλακ), Χάαλαντ.

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπούνου, Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια, Όσκαρ (79′ Τόρες), Φερνάντο (86′ Ράκιτιτς), Τζόρνταν (60′ Γκόμεζ), Σούσο (86′ Ελ Χανταντί), Οκάμπος (60′ Ντε Γιόνγκ), Εν Νεσιρί.