Ισόπαλες Φιορεντίνα και Ίντερ, νίκησε η Ρόμα

Η Φιορεντίνα φιλοξένησε την Ίντερ στο Αρτέμιο Φράνκι. Η ομάδα της Φλωρεντίας κατάφερε να πάρει την ισοπαλία από τους Νερατζούρι με γκολ στο 90+2′ (1-1).

Η Ρόμα υποδέχθηκε στο Ολίμπικο την τελευταία στην βαθμολογία ΣΠΑΛ, την οποία και κέρδισε εύκολα με 3-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σέριε Α.

Φιορεντίνα – Ίντερ 0-1

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι η Ίντερ δεν κατάφερε να πάρει το “διπλό” και να παραμείνει μόνη πρώτη στην βαθμολογία. Ο βαθμός της ισοπαλίας την βρίσκει ισόβαθμη ξανά με την Γιουβέντους στους 39 βαθμούς στην μάχη για το πρωτάθλημα. Η Φιορεντίνα βρίσκεται στην 13η θεση με 17 βαθμούς.

Η Ίντερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Βαλέρο και Μπρόζοβιτς έπαιξαν πολύ ωραία το ένα-δύο, ο Βαλέρο ντρίμπλαρε πολύ ωραία τον Μιλένκοβιτς και να σούταρε στην κλειστή γωνία του Μπερίσα, κάνοντας το 1-0.

Στο 15′ ο Μπάντελ βρέθηκε ελεύθερος στην άκρη της περιοχής, εξαπέλυσε ένα σουτ προς την πάνω δεξιά γωνία, αλλά ο Χαντάνοβιτς τον σταματά με μια έξοχη απόκρουση.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 39′, ωστόσο ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR ακύρωσε το γκολ για οσφάιντ.

Η Ίντερ έχασε καλή ευκαιρία με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ να πιάνει μια κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα άουτ, από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντραγκόφσκι στο 63′.

Η Φιορεντίνα πίεσε στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστέρηση με τον Βλάχοβιτς. Ο 19χρονος Σέρβος έφυγε στην κόντρα επίθεση, έκανε μια καταπληκτική κούρσα με την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με ένα πανέμορφο πλασέ με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς στο 90+3′ γράφοντας το τελικό 1-1.

Φιορεντίνα (Μοντέλα): Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς, Πεζέλα, Κάσερες, Λιρόλα, Πούλγκαρ, Μπάντελ (66′ Μπεσάνι), Καστροβίλι (84′ Έσερικ), Ντάλμπερτ, Μπόατενγκ, Κιέζα (59′ Βλάχοβιτς).

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι (88′ Γοδίν), Ντε Βρι, Σκρίνιαρ, Μπιράγκι, Μπόρχα Βαλέρο (84′ Αγκούμε), Μπρόζοβιτς, Βεσίνο, Νταμπρόζιο, Λουκάκου, Μαρτίνεζ (84′ Πολιτάνο).

Ρόμα – ΣΠΑΛ 3-1

Εύκολο απόγευμα είχε η Ρόμα που φιλοξένησε στο Στάδιο Ολίμπικο την ουραγό ΣΠΑΛ. Στην 4η θέση βρίσκεται η Ρόμα, μετά την νίκη της, έχοντας μαζέψει 32 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά η ΣΠΑΛ βρίσκεται “κολλημένη” στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας μόλις 9 βαθμούς.

Ανώτερη η Ρόμα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κινδύνους στην άμυνα της ΣΠΑΛ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο πριν το ημίχρονο, στο 44′ με τον Πετάγκνα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Η Ρόμα ισοφάρισε γρήγορα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Πελεγκρίνι στο 53′ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα (1-1).

Οι Ρωμαίοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Περότι να σκοράρει με πέναλτι στο 66′. Πέναλτι που κέρδισε ο Τζέκο.

Το τελικό 3-1 για την Ρόμα, πέτυχε ύστερα από ασίστ του Φλορένσι, ο Μικιταριάν στο 83ο λεπτό.

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπεζ, Κολάροφ, Φάζιο, Τσετίν, Φλορένσι, Ντιαβαρά, Βέρετουτ, Περότι (79′ Μικιταριάν), Πελεγκρίνι, Ζανιόλο, Τζέκο (89′ Κάλινιτς).

ΣΠΑΛ (Σεμπλίσι): Μπερίσα, Τόμοβιτς, Βικάρι, Φελίπε (73′ Τουνιόφ), Ίγκορ, Βαλότι (86′ Γιάνκοβιτς), Μισιρόλι, Μούργκια, Κονιέκ, Παλόσι (85′ Φλοκάρι), Πετάγκνα.