Ισόπαλες Λυών και Λιλ

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Λυών και Λιλ, ενώ η Ναντ κέρδισε τη Ντιζόν. Το διπλό πέτυχε η Σεντ Ετιέν απέναντι στη Μονακό, ενώ ισόπαλες ήρθαν η Τουλούζ και η Ρεν, αλλά και η Μονπελιέ με τη Ρεν, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Ligue 1.

ΛυώνΛιλ

Νικήτρια με 1-0 αναδείχθηκε η Λυών κόντρα στη Λιλ με 1-0.

Παρά τη νίκη της η Λυών παρέμεινε στην τρίτη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος με 65 βαθμούς, πίσω από τη Λιλ με 68 βαθμούς.

Η Λυών υποδέχθηκε τη Λιλ και οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας η Λιλ παρέμεινε δεύτερη και η Λυών τρίτη με 69 και 63 βαθμούς αντίστοιχα.

Ο Τεριέ από νωρίς, μόλις στο 11ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ντεπάι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για τη Λυών.

Ο Ρεμί στο 50’ νίκησε τον Λόπες και ισοφάρισε. Ο Σουμαρέ στο 68’ σκόραρε και η Λιλ για πρώτη φορά πέρασε μπροστά στο σκορ.

Δε το χάρηκαν για πολύ όμως, καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Ντιμπουά πέτυχε το τελικό 2-2.

ΝαντΝτιζόν

Νωρίτερα η Ναντ επικράτησε απέναντι στη Ντιζόν με 3-0.

Η Ναντ με τη νίκη της ανέβηκε στην ενδέκατη θέση με 46 βαθμούς, ενώ η Ντιζόν βρίσκεται στην προτελευταία θέση με μόλις 28 βαθμούς.

Ο Τουρέ στο 51’ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 73’ μετά την αποβολή του Αγκέρντ.

Στο 74ο λεπτό ο Κουλιμπαλί με εύστοχο πέναλτι έκανε το 2-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ρονγκιερ ήρθε να κάνει το τελικό 3-0.

ΤουλούζΡεν

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Τουλούζ με τη Ρεν, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Ο Νιανγκ στο 35ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ντουρμάζ με εύστοχο πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ιστορία επαναλήφθηκε ξανά αλλά… αντίστροφα αυτήν την φορά. Ο Ντοσεβί στο 51’ σκόραρε και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά εφτά λεπτά αργότερα ο Σαρ με πέναλτι έγραψε το τελικό 2-2.

ΜονπελιέΑμιάν

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μονπελιέ και την Αμιάν με σκορ 1-1.

Ο Μεντόζα στο 66ο λεπτό, μετά από πάσα του Πίτερς, πέτυχε το 1-0 για την Αμιάν.

Λίγο πριν τη λήξη όμως, στο 81’ ο Μογιέ σκόραρε και έκανε το τελικό 1-1.

ΜονακόΣεντ Ετιέν

Η Σεντ Ετιέν έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 3-2 τη Μονακό, στην έδρα της δεύτερης.

Ο Μάρτινς στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
Ο Μπαλό-Τουρέ στο 59’ με… αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 71’ ο Καμπελά, έπειτα από ασίστ του Ντεμπισί έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους και έτσι πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Νορντιν σκόραρε και πέτυχε το 3-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βινίσιους μείωσε σε 2-3 για τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα.