Ισόπαλες Μαγιόρκα και Μπιλμπάο

Στο Στάδιο ντε Σον Μοΐξ, άνοιξε η 4η αγωνιστική της La Liga, με την Μαγιόρκα να υποδέχεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς μετά την λευκή ισοπαλία (0-0). Στην αναμέτρηση ξεχώρισαν τα δυο κερδισμένα πέναλτι – ένα για κάθε ομάδα – που δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν.

Οι δύο πλευρές έκαναν προσπάθειες να διασπάσουν την αντίπαλη εστία, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον τερματοφύλακα και να ανοίξουν το σκορ. Στο 37’, ο Μουνιαΐν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους, καθώς το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο 56’, ο Φέμπας έδωσε μια ωραία πάσα στον Λάγκο Τζούνιορ, αλλά δεν βρήκε στόχο αφού το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 62’, ο Ρ. Γκαρσία πήρε μια μπαλιά στην περιοχή, σημαδεύοντας την αριστερή γωνία, αλλά ο Ρέινα αντέδρασε εκπληκτικά, σταματώντας το σουτ. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και για τις δύο πλευρές, χωρίς να αλλάζουν το σκορ της αναμέτρησης.

Η Μαγιόρκα είχε μεγάλη ευκαιρία να βρει δίχτυα στο 82’, με το κερδισμένο πέναλτι αλλά το σουτ του Πρατς κατέληξε λίγο έκω από το δεξί δοκάρι.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο ανέβασε ρυθμούς και βρήκε διαδρόμους για τον αντίπαλο τέρμα, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φύγουν με το «διπλό» από το γήπεδο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι που κέρδισε, αλλά ο Αντουρίθ έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία, εκεί που βρέθηκε ο Ρέινα για να αποκρούσει, κρατώντας το 0-0, που έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Ροντρίγκες, Ραχμάν, Πρατς – Γκρσία Ντ., Μαρτίνες, Λόπες

Μαγιόρκα: Ρέινα, Ραχμάν, Ράιγιο, Βάλιεντ, Σάστρε, Λάγκο Τζούνιορ, Σεβίγια, Μοχάμεντ, Ροντρίγκες (Κούμπο 63’), Φέμπας (Αλεγρία 84’), Μπουντιμίρ (Πρατς 75’)

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Κάπα, Αλβάρες, Μαρτίνες, Μπερτσίτσε, Λόπεζ (Μπένατ 52’), Γκαρσία Ντ., Μουνιαΐν, Γκαρσία Ρ., Κόρδομπα (Αδουρίθ 58’), Γουίλλιαμς (Λαραθαμπάλ 85’)