Ισόπαλες Γιουνάιτεντ-Μίλαν , κέρδισαν στα πέναλτι οι ”κόκκινοι διάβολοι”

Μίλαν και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 κατά τη διάρκεια του 90λεπτου στο μεταξύ τους παιχνίδι για το διεθνές κύπελλο πρωταθλητριών, με τους ”κόκκινους διαβόλους” να είναι αυτοί που έφτασαν τελικά στη νίκη στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας σε χαμηλό ρυθμό όμως στο 14′ το σύνολο του Σόλσκιερ άνοιξε το σκορ με τον Μάρκους Ράσφορντ. Στη συνέχεια η Μίλαν κατάφερε να αντιδράσει ισοφαρίζοντας με τον Σούσο στο 26ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν μπόρεσε και ανέτρεψε το σκορ σε 1-2 έπειτα από αυτογκόλ του Λίντελοφ. Η Μάντσεστερ εντούτοις δεν είχε πει την τελευταία της λέξη καθώς έφερε το ματς στα ίσα με τον Μαρσιάλ στο 72′.

Οι ομάδες τελικά οδηγήθηκαν στα  πέναλτι όπου η Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη ευστοχώντας και στα πέντε πέναλντι, σε αντίθεση  με τους ροσονέρι που αστόχησαν στο τελευταίο με τον Μαλντίνι.