Ισόπαλες Μαρσέιγ και Ρεν

Η 8η αγωνιστική της Ligue 1 ολοκληρώθηκε σήμερα με τρεις αναμετρήσεις, όπου Μαρσέιγ και Ρεν αναδείχτηκαν ισόπαλες, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν Στρασβούργο και Σεντ Ετιέν, που τους έδωσε την νίκη απέναντι σε Μονπελιέ και Νίμ αντίστοιχα.

Μαρσέιγ-Ρεν 1-1

Στο Στάδιο Βελοντρόμ, η Μαρσέιγ φιλοξένησε την Ρεν, αλλά δεν υπήρξε νικητής, αφού το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Καμία σημαντική στιγμή δεν σημειώθηκε στο πρώτο μέρος, αλλά η Ρεν πήρε τα ηνία της αναμέτρησης με αυτογκόλ. Ο Σακάι ήταν άτυχος στο 19’, αφού στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα μετά από σέντρα έστειλε την μπάλα καταλάθος στο τέρμα της ομάδας του για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Μαρσέιγ έφτασε στην ισοφάριση στο 52’, όταν ο Καλέτα-Καρ εκμεταλλεύτηκε το τέλεια εκτελεσμένο κόρνερ και με καρφωτή κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Η μόνη σημαντική ευκαιρία σημειώθηκε για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Χούνου, στο 86’, εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας στάθηκε εμπόδιο πραγματοποιώντας μια υπέροχη απόκρουση. Έτσι, το 1-1 έμεινε ως το τέλος του αγώνα.

Στρασβούργο-Μονπελιέ 1-0

Στο Στάδιο ντε λα Μεϊνό, Στρασβούργο και Μονπελιέ ήρθαν αντιμέτωπες και οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις ένα γκολ για να πάρει την νίκη (1-0).

Οι δύο πλευρές έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο αντίπαλο τέρμα, δημιουργώντας ευκαιρίες να σκοράρουν. Το Στρασβούργο το κατάφερε στο 25’, όταν ο Αχόρκε δέχτηκε την σέντρα από τον Ντζίκου και από δύσκολη θέση πήδηξε ψηλότερα και σκόραρε με δυνατή κεφαλιά για το 1-0. Στις καθυστερύσεις του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Σκούλετιτς έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία, όπου ο Σελς μπόρεσε να αποκρούσει και να κρατήσει το 1-0.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν επιθετική διάθεση και στο δεύτερο μέρος, επιχειρώντας να σκοράρει για μια ακόμα φορά, χωρίς επιτυχία. Όταν βρήκε δίχτυα στο 86’ με τον Μοθίμπα, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμειναν με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει ως το τέλος.

Νιμ-Σεντ Ετιέν 0-1

Η Νιμ υποδέχτηκε την Σεντ Ετιέν στο Στάδιο ντε Κοστιέγ και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 0-1.

Η Νιμ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος, καθώς από τα πρώτα λεπτά δημιούργησε ευκαιρίες για ένα γκολ, χωρίς επιτυχία. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 11’ όταν ο Ριπάρτ έκανε την κεφαλιά στην περιοχή αλλά ο Μουλίν έκανε μια εξαιρετική απόκρουση κρατώντας το μηδέν. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν, με την Σεντ Ετιέν να μην μπορεί να τους σταματήσει. Ωστόσο, το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Νιμ είχε την ίδια πορεία και στο δεύτερο μέρος, αλλά η Σεντ Ετιέν ήταν αυτή που σκόραρε. Στο 68’, ο Κάζρι έκανε ωραία σέντρα από το κόρνερ και βρήκε τον Ντεμπισί, ο οποίος με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι δύο πλευρές έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ, αλλά χωρίς επιτυχία και το 0-1 ήταν το τελικό σκορ.

Να σημειωθεί ότι ήταν η δεύτερη νίκη για την Σεντ Ετιέν στο πρωτάθλημα.