Ισόπαλες Ντουνάισκα Στρέντα και Κρακοβία – Με το δεξί οι Κυπριακές ομάδες

Στον α’ προκριματικό γύρο του Europa League, οι Κυπριακές ομάδες έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση, αφού επικράτησαν στον πρώτο αγώνα της σειράς, ενώ στην ρεβάνς θα κριθεί η πρόκριση για το ζευγάρι Ντουνάισκα Στρέντα και Κρακοβία, αφού αναδείχτηκαν ισόπαλες (1-1), ο νικητής του οποίου θα αγωνιστεί απέναντι στον Ατρόμητο.

Στο MOL Αρένα, Ντουνάισκα Στρέντα και Κρακόβια αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 και η πρόκριση στον δεύτερο γύρο θα κριθεί στην ρεβάνς στην Πολωνία. Με αυτογκόλ του Κρούζλιακ στο 40’ και το γκολ του Ντίβκοβιτς στο 44’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ και η ομάδα που θα επικρατήσει την επόμενη εβδομάδα (18/7) θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο στον δεύτερο γύρο των προκριματικών.

Στο ΑΕΚ Αρένα, η ΑΕΚ Λάρνακας χρειάστηκε μόλις ένα γκολ για να πάρει την νίκη απέναντι στην Πετροκούμπ. Στο τέταρτο λεπτό, ο Χέβελ κατάφερε να βρει διάδρομο και να κάνει το σουτ, σημειώνοντας το 1-0. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος, η Κυπριακή ομάδα κράτησε το προβάδισμα, αφού δεν κατάφερε να σημειώσει άλλο γκολ, με τις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων να μην επαρκούν.

Στο Μαριγιαμπόλς Σπόρτο Σέντρο Σταντιόνμας, η Κάουνο Ζαλγκίρις ηττήθηκε από τον Απόλλων Λεμεσού με 0-2 κάνοντας δύσκολο το έργο ενόψει της ρεβάνς.

Με το σουτ του Πίτα στο 14’ και το εύστοχο πέναλτι στο 90’ από τον Ζελάγια ο Κυπριακός σύλλογος επικράτησε με 2-0, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο.

Δυναμό Τιφλίδας, Μάλμε και Μόλντε θα έχουν εύκολο έργο στην ρεβάνς εκτός έδραας, αφού τροφοδότησαν με πολλά γκολ τις Ενγκορντανί (6-0), Μπαλιμένα (7-0) και ΚΡ Ρεϊκιαβικ (7-1) αντίστοιχα και μπορούν να πανηγυρίζουν από τώρα την πρόκριση.