Ισόπαλες Ουγκάντα-Ζιμπάμπουε

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ουγκάντα και τη Ζιμπάμπουε, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Κόπα Άφρικα.

Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Κάιρο, δίχως όμως να αναδειχθεί κάποιος νικητής. Η Ουγκάντα όμως φιγουράρει στην κορυφή του πρώτου ομίλου με 4 βαθμούς, ενώ η Ζιμπάμπουε είναι τρίτη με 1 βαθμό.

Μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης ο Όκβι έστειλε τη μπάλα στα διχτυα και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 40’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μπιλιάτ, ο οποίος έπειτα από πάσα του Καρούρου, σκόραρε το τελικό 1-1, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Αούτσο

Ουγκάντα: Ονιάγκο, Μουγκαμπι, Μουκίιμπι, Γουάσουα, Γουαλουσίμπι, Αούτσο, Αζίρα (61’ Λουανγκα), Αμπντου, Μιγιά( 89’ Αγουάνι)), Όκβι (73’ Κιάμπαντε), Καντου

Ζιμπάμπουε: Τσιγκόβα, Νταρικγουα, Μουντιμου, Χαντεμπε, Λουνγκα, Καμουσοκο (65’ Μουνετσι), Φιρι, Τσαγουαπιγουα (64, Ρουσικε), Μπιλιάτ, Καρούρου, Μουσόνα