Ισόπαλες στο ντέρμπι Μίλαν και Νάπολι

Στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστική της Σέριε Α, Μίλαν και Νάπολι ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο Σαν Σίρο.

Η Νάπολι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Η γηπεδούχος Μίλαν βρίσκεται στην 13η θέση με 14 βαθμούς, ενώ η Νάπολι στην 7η με 20 βαθμούς.

Ισορροπία σε απόδοση και σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Η Νάπολι άνοιξε το σκορ στο 24′ με τον Ίρβινγκ Λοσάνο. Ο Ινσίνιε βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πήρε ύψος, με τον Λοζάνο να πιάνει την κεφαλιά στο κατέβασμα της μπάλας και να κάνει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Μίλαν απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 29′ με τον Μποναβεντούρα. Ο Ιταλός βρήκε χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή και χωρίς να το σκεφτεί έκανε μια υπέροχη εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα με αρκετά φάλτσα στα δίχτυα για το 1-1.

Η ομάδα του Αντσελότι ήταν ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ναπολιτάνοι είχαν καλές στιγμές, να πάρουν ξανά το προβάβισμα. Ο Κουλιμπαλί στο 50′ δοκίμασε ένα ανάποδο σουτ μετά την αδράνια του Ρομανιόλι, το οποίο κατέληξε άουτ. Μια καλή στιγμή είχε και ο Ινσίνιε στο 58ο λεπτό, όταν μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή, άλλα το σουτ που έκανε κατέληξε λίγο άουτ.

Η Μίλαν δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, με την άμυνα της Νάπολι να “καθαρίζει” εύκολα πολλές επιθετικές προσπάθειες. Το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμού.

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Κόντι, Μουσάτσιο, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Πακουέτα, Μπίλια (73′ Καλάμπρια), Κράνιτς, Ρέμπικ (46′ Κέσιε), Μποναβεντούρα, Πιάτεκ (85′ Λεάο).

Νάπολι (Κάρλος Αντσελότι): Μερέτ, Χισάι, Κουλιμπαλί, Μαξίμοβιτς, Ντι Λορένζο, Έλμας, Ζολίνσκι, Άλαν, Καγιεχόν (59′ Μέρτενς), Λοζάνο (84′ Γιορέντε), Ινσίνιε (65′ Γιουνές).