Έχασε βαθμούς η Ίντερ, ισόπαλη με τη Λάτσιο

Πρώτη βαθμολογική απώλεια για την Ίντερ, αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Λάτσιο. Πρώτη νίκη για Πάρμα, δεύτερη για Μπενεβέντο.

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν Λάτσιο και Ίντερ στο “Ολίμπικο”, για την 3η αγωνιστική της Serie A, σε έναν αγώνα που το ενδιαφέρον του άρχισε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας με την Ίντερ να φτάνει τους επτά βαθμούς, ενώ η Λάτσιο τους 4.

Στο 30’ ο Λαουτάρο Μαρτίνες εκτέλεσε τον Στρακόσα για το 1-0, πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ στη σεζόν, με τη φανέλα των Νερατζούρι.

Με πατημένο το πόδι στο γκάζι μπήκε η Λάτσιο στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 55’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς ισοφάρισε με κεφαλιά για το 1-1. Αμέσως μετά το γκολ οι Λατσιάλοι είχαν ακόμα δύο σουτ 60’ και 62’ με τον Λουίζ Αλμπέρτο και μια ακόμα χαμένη κλασική ευκαιρία με τον Ιμομπιλε.

Στο 70’ άλλαξε η αριθμητική ισορροπία του παιχνιδιού όταν ο Ιμόμπιλε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, καθώς χτύπησε τον Βιντάλ εκτός φάσης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 85’ ο Μπρόσοβιτς από το όριο της περιοχής, επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σένσι αντίκρισε κι αυτός την κόκκινη κάρτα για σφαλιάρα στον Πάτρικ και άφησε κι εκείνος την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντσάγκι): Στρακόσια – Πάτρικ, Ατσέρμπι, Ράντου (16′ λ. τρ. Μπάστος / 46′ Παρόλο) – Λατσάρι, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς – Λέιβα (80′ Εσκαλάντε), Λουίς Αλμπέρτο (80′ Άκπα Άκπρο), Μάρουσιτς (34′ λ. τρ. Φαρές) – Κορέα, Ιμόμπιλε.

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς – Σκρίνιαρ (79′ Ντ’ Αμπρόζιο), Ντε Φράι, Μπαστόνι – Χακίμι, Βιδάλ (73′ Μπρόζοβιτς), Γκαλιαρντίνι (67′ Σένσο), Πέρισιτς (67′ Γιανγκ) – Μπαρέλα – Λουκάκου, Μαρτίνες (79′ Σάντσες).

Αντίθετα στα άλλα δύο παιχνίδια που διεξήχθησαν την ίδια ώρα, Πάρμα και Μπενεβέντο επικράτησαν της Βερόνα και Μπολόνια αντίστοιχα με 1-0.

Η Πάρμα πέτυχε την πρώτη της νίκη με το γρήγορο γκολ του Κρουτιτς μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Από την άλλη η Μπενεβέντο έφτασε τους έξι βαθμούς χάρη στο γκολ του Λαπαντούλα στο 66’, ενώ η Μπολόνια είχε ακυρωθέν γκολ και έτσι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.