Ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής

Ισοπαλία μεταξύ Λειψίας και Μπάγερν Μονάχου σε ένα ματς “διαφήμιση” του ποδοσφαίρου με ανατροπές εκατέρωθεν.

Για την 10η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, ισοπαλία ήρθε το ματς μεταξύ Λειψίας και Μπάγερν Μονάχου με 3-3.

Πρωταγωνιστής από πλευράς Λειψίας ήταν ο Φόρσμπεργκ με ένα γκολ και μια ασίστ, ενώ από τη φιλοξενούμενη Μπάγερν Μονάχου ο Κομάν με τρεις ασίστ και ο Μίλερ με δύο γκολ ήταν σημεία αναφοράς.

Η Λειψία μπήκε δυναμικά και είχε δοκάρι στο 3′ από το σουτ του Σάμπιτσερ που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Νόιερ. Η Μπάγερν απάντησε με την ευκαιρία  του Κομάν στο 12′ μετά την σέντρα του Σανέ που πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι.

Η Λειψία άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Ενκουκού που εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Φόρσμπεργκ και με λόμπα νίκησε τον Νόιερ και έβαλε την Ρεντ Μπουλ σε θέση οδηγού.

Μετά το γκολ η Μπάγερν ανέβασε την απόδοσή της και στο 30′ μετά την συνεργασία με τον Κομάν, ο Μουσιάλα με σουτ στο όριο της έκανε το 1-1. Η Μπάγερν Μονάχου αύξησε την πίεση της και με την δεύτερη ασίστ του Κομάν στο 34′, ο Τόμας Μίλερ βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Εκεί που φαινόταν πως η Λειψία είχε καταρρεύσει, ήρθε η ισοφάριση. Δύο λεπτά μετά το γκολ του Μίλερ, ο Κλάιφερτ από σουτ εντός περιοχής έγραψε το 2-2 του ημιχρόνου.

Στο 48′ η Λειψία πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Ο Ανχελίνο σέντραρε από τα δεξιά, ο Φόρσμπεργκ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εν συνεχεία οι Βαυαροί προσπαθούσαν να βρουν κενούς χώρους, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν δίοδο προς το τέρμα. Παρόλα αυτά η Μπάγερν έφερε το ματς στα ίσια. Ο Κομάν έκανε την σέντρα και ο Μίλερ σκόραρε στο 75ο λεπτό για το 3-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Μουκιέλε 51′

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ζούλε, Μπόατενγκ (Ρίτσαρντς 85′), Αλάμπα, Παβάρ, Μαρτίνες (Μουσιάλα 26′), Γκορέτσκα, Σανέ (Γκνάμπρι 64′), Μίλερ, Κομάν (Κόστα 83′), Λεβαντόφσκι

Λειψία: Γκουλάσι, Κονατέ, Ουπαμεκάνο, Ανχελίνο, Μουκιέλε (Όλμο 72′), Άνταμς, Σάμπιτσερ (Καμπλ 72′), Χαιντάρα (Σόρλοθ 78′), Ενκουκού, Κλάιφερτ(Όρμπαν 78′), Φόρσμπεργκ (Πόουλσεν 62′)